K vidění byla i ukázka prasátka a pštrosů ze stanice Fadis, vystavoval zde také oblastní klub chovatelů ovcí a koz.

Kromě pavilonu morčat, kam mířily hlavně děti doprovázené rodiči, byl zájem také o králíky. Vedoucí odboru Ján Koczai objasnil způsob hodnocení vystavovaných kusů:

„Tady máme sto čtyřicet jedna králíků různých plemen. V pátek jsme posuzovali vystavené králíky, kteří jsou rozdělení do kolekcí. Soutěží se na body, ceny jsou čestné v kategoriích: nejlepší kolekce, samec, králice a tak dále. Chovatelé jsou z okresu Domažlice a nejlepší kolekci měl Ladislav Borč ze Šitboře, který získal 380,5 bodů,“ popsal Koczai.

U králíka se hodnotí váha, tvar, kosti, síla hrudních končetin, hlava, uši. Dále srst, jestli je pružná a dostatečně hustá. Přihlíží se také například k barvě králíka a hodnotí se i péče chovatele – jestli má králík ostříhané drápy, vyčištěné uši a podobně.

Nejvýše oceněného samce (vídeňský šedý, 95,5 bodu) přivezl chovatel Václav Šesták z Chotiměře, nejlépe oceněnou králici (novozélandský červený, 95,5 bodu) pak vystavoval Ján Koczai.

Předseda chovatelů Petr Lang přiblížil organizaci výstavy:

„Stavěli jsme ji od pondělka, ale připravujeme celý rok. Shání se věci, finance, obnovuje se mobiliář, opravují se chatičky. V této formě ji děláme po sedmnácté, předtím jsme dělali na družstevním dnu propagační výstavy a oceňování. Oceňování má pro chovatele smysl. Dostane oceňovací lístek a má zvíře s rodokmenem v evidovaném chovu. Běžná věc to je třeba zrovna u králíků, ale zavádí se to také u drůbeže. Není to ještě tak zažité, ale už to existuje,“ řekl Lang.

Sobotní odpoledne už pro vystavovatele znamenalo běžný provoz a dobrou návštěvnost – loni přišlo přes dva tisíce platících diváků, letos jich bude možná o něco méně, což nijak nesnižuje hodnotu výstavy.

Chovatelé si pochvalují spolupráci s městem a především s jeho starostou Josefem Holečkem, který každoročně předává na závěr výstavy ceny vítězům.

Město přispívá i finančně kroužku mladých chovatelů, který patrně jako jediný v okrese funguje už devět let a pravidelně se zúčastňuje národních soutěží.

Stejnou pochvalu pak horšovskotýnští chovatelé adresují firmě Fadis-Osiva, s.r.o., která pomáhá při pořádání výstavy a také při její instalaci.

Autor: Zdeněk Huspek