Majitelé nemovitostí v Horšovském Týně si po posledním zasedání zastupitelstva mohou oddychnout. Zastupitelé totiž jednomyslně schválili snížení místního koeficientu pro stanovení daně z nemovitosti.

„Celé zastupitelstvo skončilo za slabou čtvrthodinku. Už na předposledním zasedání se totiž vesměs všichni přítomní zastupitelé vyjadřovali ve smyslu, že další zvýšení daní není v žádném případě možné, maximálně její zachování nebo pokles,“ uvedl místostarosta města Václav Mothejzík k rozhodnutí snížit daň na nejnižší možnou úroveň. Jako příklad uvádí orientační výši daně pro rodinný domek. Pokud dříve jeho majitel platil ročně 500 korun, v letošním roce to bylo 1500, v roce 2010 by pak měl zaplatit 1000 korun.

Koeficient byl v loňském roce zvýšen kvůli výpadku jiných daňových příjmů i jako potřebný zdroj pro nutné opravy a údržbu komunikací.

„Do tohoto sektoru je však městem investováno více, než se na dani vybere, a tajně doufám, že si pozorný občan také všimne, že postupně dochází ke zlepšení komunikací i chodníků,“ říká Mothejzík.

V nadcházejícím roce město na dani vybere o dva a půl milionu korun méně a odhad výpadku ostatních daní je kolem dalších šesti milionů. Město proto nyní musí řešit, zda šetřit na investicích, na provozu nebo ještě úplně jinde. Podle Mothejzíka je vyškrtání stavebních investic začátkem stagnace a úpadku obce a je nutné spíše prověřit efektivitu a smysluplnost výdajů města.

„Od letošní zimy je rovněž nově povinností obcí provádět zimní úklid sněhu na všech chodnících a místních komunikacích, což je opět několikasettisícový nárůst nákladů,“ dodal na závěr místostarosta.