Pětadvacet účastníků, z toho sedm žen, se v sobotu dostavilo do Horšova na 8. ročník Kosafestu. Soutěž v kosení, kterou tradičně uváděl Radek Nakládal, přilákala lidi nejen z našeho regionu, ale také z Plzeňska a Tachovska.

Začátek Kosafestu nebyl právě příjemný. Strhla se průtrž mračen, která vyplavila na louce za horšovskými bytovkami udírnu, kde byly připraveny pro návštěvníky voňavé klobásy. „Pršet musí vždycky, ale jen tak na začátku, aby se dobře sekalo,“ smála se Leona Císlerová z MKS H. Týn, které je se zakladatelem této soutěže Jaroslavem Hájkem z Horšova spolupořadatelem akce.

„Přišla jsem udělat Nemanicím ostudu,“ prohlásila žertem před začátkem sekání Ilona Chovanová. Na Kosafestu ani letos nechyběla místní Marie Fabiánová, které je už 88 let. Poprvé se tu představila 80letá Božena Kopecká ze Stráže u Domažlic. „Kosa byla velká, tráva tvrdá. S tou, co mám doma, s tou se seká,“ uvedla po svém výkonu žena, již přihlásili do soutěže známí ze Kdyně.

Ani letos nechyběla na kosafestu recese. Málokdo by poznal tradičního účastníka Josefa Vlčka z Tasnovic, který se pro tentokrát stal Josefínou. Velkou práci měl letos místní borec Jaroslav Brada. „Špička nejde, nemohu kosu utáhnout,“ stěžoval si během sekání.

Netradičně, v zelené košili a modrých montérkách nastoupil několikanásobný vítěz soutěže, František Šmolík z Radošic. „Dřeváky i kroj jsem letos nechal doma. Přišel jsem převlečený za Honzu Kloudu, který na Kosafest jezdil, ale už není, bohužel, mezi námi. Ten měl taky čepici, modračky a trenky mu z nich koukaly ven,“ řekl Deníku Šmolík, který je mistrem ČR v kosení. Tentokrát mu jeho výkon stačil ´jen´ na druhé místo. Předstihl ho díky kvalitnímu a navíc i rychlému sekání Vladislav Rogovský z Meclova.

Třetí skončil Alois Prekop z Plzně–Újezda, čtvrtý pak Josef Vlček z Tasnovic. Nejrychjlejší sekáč, Lubomír Riapos z Rybníku, dosáhl na pátou příčku, Alois Štípek ze Kdyně skončil šestý. Další dvě místa patřila Františku Balounovi z Plzně (7.) a Iloně Chovanové z Nemanic (6.). Na 9. místě se usadil ´hokejista´ Štefan Berčík z Tachova, který při sekání vypustil i něco svojí krve. „Kosec, ktorý sa seděmkrát neporeže, neni kosec,“ komentoval zranění na ruce, které si způsobil při broušení kosy. Desáté místo si vysekal v Horšově Miroslav Poslední ze sousedního H. Týna. „Se soutěží jsem spokojený, když vydrží počasí, tak to bude dobrý. Jsem rád, že se objevily nové nápady a baví se nejen sekáči, ale i ostatní návštěvníci Kosafestu,“ řekl nám po skončení soutěže dospělých zakladatel Kosafestu Jaroslav Hájek z Horšova.