Nyní pomohl osmadvacetiletému snowboardistovi, který se bolestivě zranil při jízdě po turistické cestě pod vrchem Plechý na česko-německé hranici.

Nehoda se stala kolem deváté hodiny v těžko přístupném terénu a mladý muž sám kontaktoval šumavskou horskou službu na čísle 1210. „Vcelku podrobně nám popsal, co se mu stalo, jaké a kde má bolesti, a kde se nachází. Vyjeli jsme k němu s potřebnou technikou na sněžném skútru a terénní čtyřkolce, a bez problémů jej nalezli v zasněženém terénu,“ popsal člen Horské služby Šumava Ondřej Zeman.

Ilustrační foto
Řidič nereagoval na výzvy policie, test měl pak pozitivní na drogy

Ukázalo se, že muž utrpěl bolestivé zranění, což by značně komplikovalo transport k sanitnímu vozu. Proto Horská služba použila nový lék, který má od minulého roku k dispozici. „Můžeme pacientům v takovém stavu podat tišící lék Penthrox. Jakmile začal působit, zafixovali jsme pacienta a velmi šetrně transportovali k naší stanici v Nové Peci. Tam už na něj čekala sanitka a převezla ho k ošetření do nemocnice,“ dodal Zeman.

Záchranáři Horské služby mohou inhalační analgetikum Penthrox po konzultaci s lékařem podat zraněnému trpícímu bolestí v jasných indikacích. „Tento přípravek je uzavřen v náustku ve formě píšťalky, kterou si pacient dýchá a sám si dávkuje intenzitu působení podle subjektivního pocitu bolesti,“ vysvětlil lékař Horské služby Aleš Křiváček s tím, že po pozitivních zkušenostech z Jizerských hor, se možnost podání léku rozšířila do všech horských oblastí.

Pochod Křižíkovo stezkou v Plánici 2022.
Osm desítek nadšenců se vydalo na pochod Křižíkovou stezkou z Plánice

„Všichni jsme byli proškoleni, jak a kdy lék používat. Velmi možnost jeho využití vítáme, protože zraněnému člověku uleví. Pro pacienta je to velké plus, protože pokud se nachází v nepřístupném terénu, jako tomu bylo nyní, tak trvá delší dobu než ho dovezeme k sanitce, kde mu lékař poskytne nějakou medikaci,“ sdělil náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura s tím, že šlo nyní o první podání léku při zásahu.