V těchto dnech je především velmi riskantní ponechávat zvířata v automobilech, zejména pokud stojí na slunci. Upozorňuje na to i domažlický veterinář Josef Vítek.

„Psa, kočku či jakékoliv domácí zvířátko nemůžete ani na krátkou chvíli nechávat zavřené v autě," říká veterinář.

I se staženým okýnkem teplota uvnitř automobilu se každou minutu zvyšuje a během čtvrt hodiny může dosáhnout až 70 °C. V důsledku přehřátí může dojít k otokům mozku a i ke smrti zvířete.

Zatímco lidské tělo proti přehřívání bojuje pocením, zvířata mají potních žláz minimum a ochlazují se pouze zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem.

Tento mechanismus ale není zdaleka tak účinný, přítěží je často navíc i huňatá srst.

Přehřátí nejvíce hrozí rasám, jako je třeba buldok, boxer, molossové, pekinéz či ši-tzu.

Psy by jejich páníčci měli venčit v ranních a večerních hodinách, a dávat také pozor na to, kam šlapou – tekoucí asfalt může zvířatům způsobit popálení, poleptání a záněty tlapek.

V horkých dnech je dobré umožnit zvířatům přístup do chladnějších místností, jako jsou verandy nebo sklepy a samozřejmě jim zajistit dostatečné množství vody.

Jak poznáte, že je pes přehřátý:

– je nervózní, nechce si hrát
– odmítá pamlsky
– snaží se z horka utéct
– má zrychlené a obtížné dýchání, vyplazený jazyk
– hodně sliní
– zvrací a má průjem

První pomoc:

Přehřáté zvíře co nejrychleji umístěte do stínu a dejte mu napít odstáté vody. Psa můžete zabalit do mokrých ručníků či postříkat chladnou vodou, polévání studenou vodou se nedoporučuje. Tlapky můžete ochladit vlhkým ručníkem, ptáky lze zastínit například vlhkou látkou. Psům nezapomeňte vytřít pěnu z huby. Pokud se stav zvířete nezlepšuje, navštivte veterináře.