Otevření zahájil starosta Domažlic Zdeněk Novák společně s ponocným Romanem Holubem, který přesně s úderem 10. hodin slavnost odstartoval.

„Před 4 lety jsme slavnostně otevírali hvozd, čili byla dokončena první etapa rekonstrukce pivovaru, tak jsme nepočítali s tím, že bude další 4 roky trvat dokončení etapy druhé. Představy jsme měli optimistické, ale tu dobu realizace druhé etapy ovlivnily podstatně dvě věci – v průběhu stavby pracovaly dřevěné konstrukce podlah a stropů v západním křídle a druhou věcí byla jarní koronavirová epizoda,“ uvedl starosta Novák s tím, že na hvozd se podařilo získat jednu dotaci, na druhou etapu hned tři dotace.

Kromě pivovaru a zázemí pro vaření piva je v areálu městská knihovna, komunitní centrum, počítačová studovna, pivnice, restaurace a v části vznikne i nové česko-bavorské muzeum. To vše biskup Tomáš Holub naval místem s perspektivou.

„Otevírá to pospolitost, vzdělání a já přeji, aby tu rostla chuť k životu, který znamená, že lidé jsou spolu,“ zmínil při požehnání.

Takovým malým požehnáním zároveň bylo i první naražení soudku uprostřed pivnice. Toho se ujal bývalý starosta Domažlic Miroslav Mach a sládci David Bierhanzl, Jana Müllerová a Bohuslav Hlavsa. Ti mimo jiné na závěr obdrželi i sošku patrona vaření piva.

A pivo zkrátka chutnalo. „Je hořké, ale vážně dobré,“ řekl Luboš Mleziva, který byl za Sbor dobrovolných hasičů Domažlice mezi pozvanými hosty. Kromě hasičské složky z řad dobrovolníků i profíků si první várku piva přišli ochutnat i zástupci městských organizací, ředitelé či vedení okolních měst a obcí.

Veřejnost pivo ochutná až o pár dní později, a to v otevření pivnici 27. 7. od 14:00. Co se týká knihovny, ta obnovuje standardní provoz od 3. srpna.

Projekty Komunitní centrum Domažlice a Vzdělávací centrum knihovna jsou spolufinancovány Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj, prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu.

Ilustrační foto
Znáte dobře Merkur? Můžete vyhrát i auto.