Vedení Holýšova se ve středu na zasedání zastupitelstva bude po více než roce opět zabývat vyhláškou, která by zakázala provoz hazardních her ve městě.

Obyvatelům vadí herní podniky ve městě a negativní dopad, který mají na své okolí. Holýšovská radnice obdržela petici od lidí a pro začátek schválila vloni na jaře vyhlášku určující období nočního klidu.

Další na řadě byl úplný zákaz heren. Vyhlášku, která by zakazovala provozování hazardu na územní města, však zastupitelstvo na svém červnovém zasedání v loňském roce neschválilo s tím, že ji znovu projedná letos.

„Lidé si stěžují. Ráno děti na zastávce čekají, když se z heren ven začnou potácet opilci a zvracet. Místa, kde jsou provozovány hazardní hry, se stávají místy shlukování osob se závislostními problémy, jako jsou gambleři, narkomani či alkoholici, a mnohdy dokonce i nezletilí, a tím i místy výskytu problémů, které s tím souvisejí,“ uvedl již dříve starosta Holýšova Jan Mendřec s tím, že se řeší i napadení a další trestné činy.
„V těch nonstopech se scházejí pracovníci z továren, cizinci, vylézají opilci, venku dělají bordel a každou chvíli se tam něco přihodí,“ stěžoval si Deníku již dříve obyvatel Holýšova Zdeněk N.

V šesti povolených hernách v Holýšově je již více než sto hracích automatů. Stejně jako roste počet automatů ve městě, roste však i příspěvek do městské pokladny, který není zanedbatelný. Zatímco v roce 2015 odvody z hazardu navýšily rozpočet města o více než dva miliony korun, v loňském roce to bylo již šest milionů.

„Mezi zastupiteli zaznívají názory, že město ty peníze potřebuje. Bude tedy na každém zastupiteli, aby zvážil, jaká mají herny v Holýšově pozitiva a negativa,“ dodal starosta.

Zákaz provozu hazardních her již schválili zastupitelé v Domažlicích a následně i Horšovském Týně – tam se totiž začali hráči z Domažlic přesouvat a došlo k výraznému nárůstu kriminality. Hazard letos zakázali i Poběžovičtí.