Dříve nepojmenovaná obytná zóna, která vyrůstá na východním okraji Holýšova a nabízí až 96 stavebních parcel, má už nějakou dobu nový název. Cesta k němu ale vedla přes více než tři destíky návrhů, kterými Holýšovští přispívali ve veřejné anketě.

Vítězný název ´Na Terasách´ byl upraven z původního návrhu ´Východní Terasy´, přičemž autor sám se změnou souhlasil a vzdal se proto i finanční odměny, kterou prvenství v anketě slibovalo.

„Spousta názvů byla hezká, ale rozhodnuto bylo, když jsme se podívali, jak bude lokalita v budoucnu vypadat,“ vysvětluje Valachovičová s tím, že domky budou na svahu opravdu působit dojmem terasy.

Na druhé příčce se umístil návrh ´Na Větrově´. Ten a jemu podobné přicházely zejména od rodáků, kteří pamatovali, že se do určené lokality dříve chodívalo takzvaně ´Na Větrák´.

Na třetím místě pak skončil název ´Na Výsluní´, který se objevil dokonce čtyřikrát.

Zmiňovanými návrhy se probírala komise, ve které byl starosta města Antonín Pazour, místostarostka Hana Valachovičová, vedoucí oddělení majetku a investic Milan Hulín, Jan Valeš, občan Holýšova, dlouhodobě se zajímající o dějiny a vývoj města, a Eva Červená, která má na starosti evidenci obyvatel, popisná čísla a názvy ulic.

„Ačkoli se pro novou obytnou zónu objevovaly i názvy jako ´J. Š. Baara´ či ´Milady Horákové´, o kterých jsme ani nediskutovali, většina obyvatel pochopila, že hledáme název, který by měl nějakou spojitost s lokalitou a do našeho města zapadal,“ říká místostarostka.

Proto padaly především místopisné názvy jako ´Pod Lesem´, ´Lišincké Podlesí´, ´Lišincké Podhájí´, ´Před Křížkem´, ´Městečko u lesa´ či ´Záměstí´. Objevily se ale i návrhy jako ´Na Půlnebí´ nebo ´Svéráz a někdo dokonce neváhal pojmenovat kopcovitou lokalitu ´V Dolince´.

„Objevil se i zajímavý název ´Pazourek´ či ´Na Pazourku´. Navrhovateli tvar místa údajně připomínal tvar kamenného pazourku, my jsme si název ale spojili spíše s naším starostou Antonínem Pazourem,“ poznamenala Valachovičová.

„Zaujaly mě také názvy jako ´Trnkovka´, ´Trnůvka´, případně ´U Trnek´ či ´Pod Trnkami´, které se vztahují k trnkovým keřům, které v místě rostou,“ dodala na závěr místostarostka.