Ve tři čtvrtě na osm začalo drobně pršet. Loňský Pohádkový les nám, členům Turistického oddílu mládeže 1202, propršel a děti z kontrol jsme odváželi zcela prochladlé a promočené. Vše napovídalo, že se i letos bude opakovat obdobný scénář.

V osm hodin se u kulturního domu sešli všichni čerti. Měli rohy a ocas, ale jen polovička z nich pláštěnky. Riskli jsme to. Několik minut před devátou stála na startu skupina prvních zájemců o absolvování letošní trasy Pohádkového lesa na téma „Vítáme vás v pekle" a za minutu devět dovezl na start Štefan Vrbiniak i očekávanou kladinu. V devět hodin vyrazili zájemci do holýšovských lesů na trasu dlouhou tři kilometry.

Než vstoupili první odvážlivci do šera lesa, začalo se nebe nad hlavou trhat a kmeny stromů ozářily nesmělé paprsky slunce. První kontrolou, která návštěvníky v lese čekala, bylo bludiště. Dále prolézali pavoučí sítí, zdolali řeku s vařící vodou po bezpečných ostrovech, přelezli lanovou lávku a zavřeli „hubu" nenažranému čertovi přídělem šišek. Na konci trasy potom čekal na každého návštěvníka malý dárek a občerstvení.

Do cíle přicházeli účastníci pochodu s kapsami plnými bonbónů a někteří s lesklými klobouky čerstvě nasbíraných hub. Vuřt na ohni byl potom předkrmem před nedělním obědem.

V areálu zahrady u kluboven v Husově ulici potom většina účastníků navštívila i minimuzeum umístěné v lehkém objektu č. 8 úseku E-24 vybudovaném v roce 1937, kde byl vůbec poprvé veřejnosti předveden nový přírůstek, a to zalafetovaný těžký kulomet vzor 37.

Na závěr zbývá již jen poděkovat účastníkům Pohádkového lesa, kterých se na trasu vydalo celkem 280, a zejména všem, kteří se na přípravě letošního Pohádkového lesa podíleli. Jedná se samozřejmě o všechny členy oddílu TOM 1202, kteří nepodlehli při prvním ranním dešti panice a vyrazili do lesů na stanoviště, a dále Květě Kaiglové, Jendovi, Vaškovi, Janě, Matějovi a Nadě Valešovým, Věrce Nové, Janě Kubáčkové a již zmíněnému Štefanu Vrbiniakovi.

Autor: Jan Valeš