Těžký neforemný batoh plný učebnic na zádech dítka školou povinného je i dnes často přehlíženým problémem. Přílišná zátěž přitom může vést k větší únavě, poruchám držení těla i pokřivení páteře.
V holýšovské základní škole se však našlo řešení – pro žáky druhého stupně byly vybudovány uzamykatelné odkládací skříňky na školní potřeby.

„Přínos vidím zejména v tom, že děti s sebou nemusejí každý den do školy tahat nejen některé těžké učebnice, ale především cvičební úbory a potřeby na výtvarnou výchovu – těch není málo a mohou je mít ve schránkách uloženy celoročně, takže se ani nemohou zapomenout doma. Učitelky výtvarné výchovy si to velmi pochvalují," prozradila ředitelka školy Ivana Sedláková. „A žáci tak navíc mají ve škole i svůj vlastní kousek soukromí," dodala.

O skříňky původně projevili zájem sami žáci a i někteří rodiče. Pro školu šlo dlouho o finančně náročné řešení, ale školská rada žáky podpořila a zřizovatel školy, město Holýšov, nakonec na skříňky přispělo. Přišly na necelých tři sta tisíc korun a šlo o překvapení, které letos školáky přivítalo v první školní den.

Ve škole najdeme 261 skříněk, z nichž některé jsou stále volné, každý žák si musí na svou skříňku pořídit vlastní visací zámek a ne všichni měli zájem.

Pořízení skřínek však nemá jen pozitivní efekt, ale už se projevily i některé nežádoucí vedlejší účinky.

„Dětem nikdo nemůže nařídit, co mají ve skříňce nechávat, takže si v nich spousta  dětí nechává učebnice a sešity, doma si nemohou udělat úkoly a pak se na to vymlouvají," poznamenala Sedláková.

Skřínky navíc musí žákům nejenom sloužit, ale také jim odolávat. I za relativně krátkou dobu už byly skříňky úmyslně poškozeny, promáčknuty a některé musely být i opraveny.

„Je to fajn, že si můžeme některé věci nechávat ve škole," zhodnotila dvanáctiletá žákyně Nikola Voráčová, která do holýšovské školy dojíždí ze Staňkova. „Na tíze batohu je to určitě poznat, hlavně je dobře, že už s sebou nemusím tahat věci na tělocvik a výtvarku," dodala.