Přechod pro chodce poblíž supermarketu Penny Market v Holýšově je předmětem stížností mnoha občanů města. Stal se již dějištěm několika nehod a jedna chodkyně srážku s autem nepřežila.

„Jít přes přechod u Penny Marketu, to je o život. A taky už to bohužel také někoho život stálo. Je to smrťák,“ říká Pavla Jandová, která chodí kolem ´zebry´ do supermarketu pravidelně. „Shora směrem od Plzně přijíždějí auta strašně rychle. Asi řidiči zapomínají, že přijíždějí do města a měli by se začít krotit. Když řidič zpozoruje přechod a chodce, asi to není jen tak, rychle zabrzdit,“ soudí Jandová. „Pro lidi je to o to horší, že tudy chodí nakupovat do Penny a zpátky se často táhnou s těžkými taškami,“ dodává.

Snaha přechod výrazněji označit a upozornit tak řidiče však narazila na fakt, že přechod není správcem komunikace, kterým je Ředitelství silnic a dálnic, kvalifikován jako nijak zvlášť nebezpečný.

„V minulém roce jsme Ředitelství silnic a dálnic požádali o povolení, abychom mohli na přechod umístit alespoň žluté reflexní tabule. Bylo nám řečeno, že tak učinit nemůžeme,“ popisuje holýšovský starosta Antonín Pazour s tím, že takovými tabulemi se podle Ředitelství silnic a dálnic označují pouze extrémně nebezpečné přechody. „Tabule jsme tam ale nakonec stejně namontovali,“ dodává starosta.

Na přechodu však mezitím došlo k další nehodě, a proto si město chce nechat udělat dopravní audit, který by měl sloužit jako odborný podklad k dalšímu jednání se správcem silnice.

„Nehody se na tomto přechodu prostě stávají a můžou se i nadále opakovat,takže s tím musíme něco dělat,“ říká starosta.

Zmiňuje rovněž další problémové místo na Jiráskově třídě, a to nedaleké přechodové můstky na silnici u prodejny Lidl.

„Jsou to ostrůvky pro přecházení, které mají umožnit lidem přejít silnici do poloviny a pak přejití dokončit. Nejsou to ale přechody pro chodce,“ upozorňuje starosta. „Chodci zde před automobily přednost nemají,“ dodává.