Hlavním záměrem rekonstrukce 51 let staré školy bylo kompletní zateplení. Budova dostala novou střechu, dveře a okna, rekonstrukcí prošel i topný systém a provedlo se zateplení celého obvodového pláště školy.

„Škola měla velké tepelné ztráty, zatékalo do ní, měla problémy s vlhkostí,“ uvedl holýšovský starosta Antonín Pazour. „Teď se ze školy stala tepelná skořápka, která bude energii šetřit,“ vysvětluje s tím, že nejnáročnější bylo okopat a obnažit budovu až pod zem na základovou spáru.

„Většina té práce není vidět. Samozřejmě kromě nové střechy a fasády, která škole opravdu sluší. Už o prázdninách mě na ulici zastavovaly děti i veřejnost a všichni chválili, jak se jim škola líbí,“ nechala se slyšet ředitelka školy Ivana Sedláková, která je nejvíce spokojená s novými, moderními okny se třemi skly. „Stará dřevěná okna byla největší problém. Netěsnila a jejich vyklápění bylo náročně i docela nebezpečné,“ dodává.

Obnova budovy stála celkem 27 milionů korun, přičemž 14,5 miliónu získalo město od Evropské unie prostřednictvím dotace Státního fondu životního prostředí.

Škola, kterou nyní navštěvuje více než pět stovek žáků, se opravovala od dubna do října letošního roku, hlavní úpravy se pak prováděly během letních prázdnin.

„V květnu jsme přišli o tělocvičnu, potom o dílny a nakonec vstoupili dělníci i do tříd,“ popisuje ředitelka. „Ale nakonec se vše zvládlo. Děti musely nastoupit v září do školy o čtyři dny později, což jim samozřejmě moc nevadilo. Prázdniny by uvítaly i delší,“ dodala.