Jiří Fišer z Holýšova byl oceněn plaketou Péče o válečné hroby. Dostalo se mu tak uznání za dlouholeté úsilí, které vyvinul při dohledávání údajů o vězních koncentračního tábora v Holýšově, na jejichž základě byla provedena identifikace a úprava označení válečných hrobů na tamním hřbitově.

„Byl jsem mile překvapen a moc mě to těší. Je to první oficiální zmínka o tom, že si takové práce někdo váží,“ uvedl Jiří Fišer.

Na holýšovském hřbitově bylo třiadvacet hrobů, ve kterých odpočívali váleční zajatci a vězni, kteří našli smrt v holýšovské pobočce koncentračního tábora Flossenbürg. Hroby obětí ze západní části Evropy byly označeny i jmény a v roce 1954 byly ostatky čtyř francouzských zajatců exhumovány a dopraveny do rodné země. V roce 1995 se tak stalo i s ostatky šestice italských zajatců a ve zbylých třinácti hrobech v Holýšově zůstali Rusové, Ukrajinci nebo Poláci. Jejich hroby však nebyly označeny jmény, udávaly nanejvýš vězeňské číslo, pohlaví a stát, ze kterého zemřelý pocházel.

„Společně s týmem dalších lidí tady z Holýšovska jsem po identitě těchto obětí pátral. Dávali jsme to dohromady pět let,“ řekl Fišer. „Dohledávali jsme informace i na německé straně za pomoci odborníka na vedlejší koncentrační tábory, archivů, ale i místních lidí,“ dodal.

Fišer je rád, že se po letech podařilo dát všechna jména dohromady, připravit podklady, správně označit hroby na holýšovském hřbitově a dotáhnout tak celou záležitost do konce. „Pouze jméno jednoho Rusa se nám zjistit nepodařilo,“ lituje Fišer. „Bylo to proto, že to nebyl vězeň, ale válečný zajatec a nic jsme o něm nedokázali najít. Psali jsme dokonce i na ruské velvyslanectví, ale bez výsledku. Takže jeho hrob je nyní označen jako hrob neznámého vojína.“

Fišer převzal pamětní plaketu začátkem měsíce na Krajském úřadě Plzeňského kraje, kde hejtman Milan Chovanec a zástupce Ministerstva obrany ČR Vladimír Karaffa předávali plakety patnácti lidem jako výraz ocenění jejich příkladné a záslužné práce v oblasti péče o válečné hroby. Toto ocenění bylo v rámci kraje uděleno naposledy v minulém roce Zdeňce Sládkové z Trhanova za celoživotní péči o místo, kde v roce 1945 zahynul americký pilot V. P. Kirkham.

Válečná historie Holýšova je sedmasedmdesátiletému Jiřímu Fišerovi koníčkem a sestavil již například brožury o bombardování Holýšova, o tamním koncentračním táboře či přispěl do knihy Chodsko ve stínu hákového kříže. Nyní pracuje na pojednáních o obranném systému kolem Holýšova a o italských válečných zajatcích.

„Mám rozděláno hodně věcí, ale jsem zahrádkář a chalupář, takže mám moc práce a málo času,“ poznamenal Fišer.