Belgické válečné veterány Alberta Gélise, Louise Gihoula a Arthura Otto budou Holýšovští zřejmě navždy oslavovat a držet v úctě jako své hrdiny.

Tito tři muži ze 17. střeleckého praporu z Belgie se podíleli na osvobození Holýšova, když tam 6. května 1945 dorazili spolu s americkou armádou. Trojice zmíněných hrdinů se v roce 2008 stala čestnými občany Holýšova a pravidelně město navštěvovala.

Ve čtvrtek, u příležitosti 70. výročí osvobození, do města zavítal již pouze Louis Gihoul. Albert Gélise zemřel před pěti lety a Arthur Otto je na návštěvu Holýšova příliš nemocný.

Gihoula doprovázeli další dva veteráni 17. střeleckého praporu a prezident jejich bratrstva Michel Gilain.

Gihoula by podle svých slov jako mladého ani nenapadlo, že sedmdesát let po válce se bude do Holýšova vracet, aby zde vzpomínal na konec války.

„Když tady byl komunistický režim, měli jsme zakázáno sem jezdit, a po pádu komunismu jsem zase žil až v Kanadě," vysvětlil. „Ale jakmile jsem se z ní v devadesátém prvním roce vrátil, hned jsem přijel sem do Holýšova," dodal.

Belgická delegace se zúčastnila uctění památky svých spolubojovníků ze 17. střeleckého praporu u pamětní desky u domu s pečovatelskou službou, kde se v květnu roku 1945 nacházelo jejich velitelství. V Novém Dvoře proběhlo uctění památky obětí holýšovské pobočky koncentračního Flossenbürg a před bývalou firmou SVA Belgičané přestřihli pásku u prvního ze sedmi nových kamenů s pamětními deskami. Tyto kameny tvoří naučnou stezku a jsou rozmístěny po Holýšově v místech, kde za II. světové války stály pracovní a zajatecké tábory. Připomínají tak válečný průmysl ve městě a otrockou práci totálně nasazených a válečných zajatců.

Belgičtí veteráni rovněž zavítali do Domu dějin Holýšovska, kterému již dříve věnovali spoustu unikátních exponátů včetně standarty 17. střeleckého praporu.