„Paní velvyslankyně si prohlédla v Domě dějin Holýšovska expozici, která je věnována II. světové válce a zvláště válečným veteránům z Belgie. Belgičani se aktivně podíleli na konci II. světové války na osvobozování Československa. Do Holýšova dorazil spolu s americkou armádou 6. května 1945 17. střelecký prapor z Belgie," připomněl Josef Hais, vedoucí Domu dějin Holýšovska.

„17. střelecký prapor vznikl po osvobození Belgie z odbojového hnutí a připojil se k americké armádě, které dále pomáhal v osvobozování Evropy od nacismu. Do Holýšova došli spolu se 17. střeleckým praporem i Albert Gélise, Arthur Otto a Louis Gihoul. Tito tři pánové se v roce 2008 stali čestnými občany města Holýšova.

Dnes ještě žijící váleční hrdinové Arthur Otto a Louis Gihoul navštěvují město Holýšov každý rok a účastní se slavností, které jsou spojeny s osvobozením města."

Město Holýšov a občanské sdružení Skála Marne udržují s veterány II. světové války z Belgie velmi přátelské vztahy. „Právě díky těmto výborným vztahům získal Dům dějin Holýšovska od Belgičanů spoustu zajímavým exponátů do svých sbírek," zmínil Hais.

Spolupráce mezi veterány II. světové války z Belgie, městem Holýšov a Domem dějin Holýšovska má díky návštěvě paní velvyslankyně oficiální podporu Belgického království. „70. výročí ukončení II. světové války se velice rychle blíží a všichni se těšíme, až do Holýšova zavítají veteráni z Belgie spolu se svými blízkými a přáteli. Tato setkání v současnosti rozhodně neztrácejí na významu. Spousta pamětníků II. světové války již nežije a v dnešním napjatém mezinárodním dění je třeba si cenu osvobození a svobody neustále připomínat," uzavřel vedoucí Domu dějin Holýšovska.

Autoři: (jha, job)