Ani regulační odchyt holubů do klece na půdě domažlické radnice a další umístěné v Základní škole Komenského 17 zatím stále neřeší jejich počty v historickém centru Domažlic.

Přítomnost holubů je nejpatrnější na frekventovaném chodníku v ulici Msgre B. Staška naproti Alejím, kudy lidé chodí průjezdem bývalého OÚNZu směrem k náměstí Míru – do srdce Domažlic.

Na dům je smutný pohled

Stavebně zajímavý dům je řadu let opatřen pichlavými zábranami proti holubům, ti si však na ně zvykli.

Dokonce se zdá, že jim řady drátů vyhovují, neboť se za nimi nachází nejedno hnízdo. Holubí samička na něm sedící je ochráněna před případným pádem na chodník.

„Z mého pohledu je to stále horší, chodník patří městu a nikdo to pravidelně neuklízí. V pátek tu byl takový nános trusu, že jsem brala chodník hadicí. Přes víkend pršelo, takže dnes stačil kbelík s vodou. Chodí k nám zákazníci, kteří už několikrát po holubím trusu uklouzli," uvedla v pondělí odpoledne Deníku Marie Fainová, prodavačka z obchodu s loveckými potřebami.

Holubí ´nadělení´ v centru Domažlic.

„Nejsem domažlická, ale musím říct, že je to jeden z nejhnusnějších chodníků ve městě. Úplně se mi ´ekluje´ po něm chodit, to je strašný! Pokud už po něm musím jít, chvátám, aby mi nic nepřistálo na hlavě. Pocházím z Klatov, kde holubi samozřejmě také jsou, ale přijde mi, že klatovské náměstí je udržovanější," zapojuje se do debaty zákaznice Jarmila Pacholíková ze Staré Huti u Pasečnice.

„Vidíte, že tenhle stav chodníku vadí také našim zákazníkům. Koukají nahoru po holubech usazených na římsách a fotí si je. Diví se, že je vůbec něco takového v centru historického města možné," dodává prodavačka Fainová.

Lidé se místu vyhýbají

Holubí nadělení na chodníku se nelíbí ani školákům, které jsme na něm zastavili.

„Chodím tu jenom někdy, už jsem to tu ‚schytal' od holubů na hlavu. Myslím si, že tady stále přibývají," sdělil David Nguyen. „Já sice chodím často s Davidem, ale snažím se jít po kraji chodníku," doplnil ho kamarád Josef Kováč.

PROJDU BEZ ÚHONY? To bývá otázka lidí jdoucích po chodníku.

Jak se daří odchyt holubů

Již několik let se město Domažlice snaží počty holubů eliminovat. Činí tak odchytem do klecí.

„Odchyt holubů se začal v těchto dnech dařit. Právě dnes jich vezu deset na likvidaci," říká správce domažlické radnice Václav Vondrovic, který má odchytové zařízení v jejích půdních prostorách na starosti.

Zcela jiná situace je v dalším místě odchytu, Základní škole Komenského 17.

„Holubi jsou tu samozřejmě stále. Musíme častěji uklízet chodník u starší budovy. Ve druhém patře na okně máme klec, do níž je odchytáváme," říká ředitel školy Ivan Rybár.

Počet na tomto místě odchycených holubů klesá.

„Před dvěma roky jsme odchytli holuba jednou týdně, nemám přesný přehled, ale už dlouho jsem neslyšel, že bychom do ní nějakého holuba chytili," doplňuje.

Co říká na problémy s holubím trusem na chodníku v centru, konkrétně mezi bývalým OÚNZ a Dubinou?

„Holubi nejsou jen problémem centra Domažlic. Vím, že je jich spousta v celém okrese. Konkrétně v Domažlicích by se mohlo udělat nějaké centrální opatření," myslí si Rybár.

„Každoročně máme zájem eliminovat počet holubů ve městě. Mnohé domy jsou opatřené zábranami, ale stačí, pokud je nějaký hrot u zábran zlomený. Každoročně se objeví nějaká stížnost, ale my máme zájem holuby v centru likvidovat. Bohužel je dané, že se vracejí tam, kde vyhnízdí. Město proti tomu bojuje, snažíme se uklízet prostranství pod hnízdy, ale měli by se do toho zapojit i vlastníci ostatních nemovitostí, kde se holubi vyskytují," říká domažlický místostarosta Karel Štípek.

Mají lidé šanci na čistý chodník?

„Vzhledem k tomu, že je letos lepší počasí, holubi už začali hnízdit. Mladé mají třikrát do roka. městské budovy máme opatřené zábranami proti holubům, ale ukázalo se, že nejsou příliš účinné. Pracovníci technických služeb proto snímali hnízda," popisuje místostarosta.

A co v případě, že objekt s holubími hnízdy není majetkem města?

„K takovému domu nemůžeme přijet plošinou a hnízda odstraňovat. Důležité je, že se tak může dít pouze na žádost vlastníka nemovitosti. Zažádá, technické služby přijedou a hnízda sundají. Pokud – co se týče holubů – dochází k většímu problému, městská policie takové vlastníky upozorňuje, ale nemůžeme jim nic nařídit, jen přihlížet a čistit chodník. Vím o tom, že ve vámi zmiňované ulici čistí chodníky majitelé obchodů, zároveň i naše technické služby. Ale vyčistí chodník a za dva dny je tam trus opět," konstatuje místostarosta.

Holubí ´nadělení´ v centru Domažlic.

Uvažovalo město o odchytu pomocí sokolníků?

„Jeden čas, vzpomínám si, to tady bylo. Zatím jsme o tom neuvažovali, ani nemáme podněty od lidí. Obyvatelé by měli přijít a říci nám to, nakolik jsou výskytem holubů obtěžováni," podotýká místostarosta Štípek.

Je vůbec odchyt holubů sokoly proveditelný?

„Co se týče našeho odboru životního prostředí, proti sokolníkům v takových případech nic nemáme. Osobně nevím o městě, které by tuto metodu zkoušelo. Holubi jsou celkem neřešitelný problém, pokud si dělají hnízda na domech, které majitelé nezabezpečí proti hnízdění. Nelze nikoho donutit, aby na dům instaloval zábrany proti holubům. Vím, že se kdesi zkoušely požerové návnady, ale to pak lidem na hlavy padali mrtví holubi. Zkoušel se odchyt většími dravými ptáky, kteří hnízdili ve stejných lokalitách. Můj názor je, že nejlepší proti přemnožení holubů ve městech jsou funkční zábrany a dále odchyt," říká doktorka veterinární medicíny Lucie Císlerová z odboru ŽP MěÚ Domažlice.