Jak dlouho chováte holuby?
Už padesát let, tedy od roku 1960. Začínal jsem s okrasnými holuby, ale v šestnácti letech jsem přešel na poštovní.

Co všechno obětujete svému koníčku?
Dá se říct, že všechen svůj volný čas. Holubi potřebují velkou péči a trpělivost. Aby měli dobrou kondici, musí mít dobré krmení a ošetřování. Věnuji se jim nejméně čtyři hodiny denně.

Jaké holuby chováte a kolik jich máte?
Starých holubů, tedy od jednoho do leseti let, mám sto čtyřicet Letošních holoubat pětačtyřicet. Chovám plemena Janssen Mulemans, to jsou holubi na krátké a střední tratě, tedy 200 až 400 kilometrů, Desmet Matys je plemeno na tratě do 800 kilometrů a Delbar na 1000 a více kilometrů.

Zúčastňujete se nějakých závodů?
Závodíme hodně v Německu, Belgii a Francii. Letos jsme měli osmnáct závodů a absolvoval jsem všechny. Ještě nás čeká poslední závod v Německu, kde budu nasazovat dvaačtyřicet holoubat.

Jak takový závod probíhá?
Na závodech se nasadí třeba dva tisíce holoubat. Ceny získává tak dvacet procent z nasazeného počtu. Když chce holub zvítězit, nesmí se po cestě nikde zastavit. Rychlost jeho letu závisí na počasí, větru a teplotě. Když je teplota vzduchu do 25 stupńů Celsia, létá je jim dobře.

Jakým způsobem se měří čas, kdy holub přiletí?
Dříve měl každý holub před závodem na nožičce nasazený plíšek, později gumičku, která se po příletu holuba musela sundat a dát do speciálních hodin, kde se narazil den, hodina, minuta a vteřina příletu. Dnes už mám takové zařízení, že se holubi nemusejí chytat do ruky. Na noze mají přidělený čip a jakmile dosednou na anténu, je čas zaznamenán.

Mohou mladí holubi létat stejně dlouhé tratě jako staří?
Roční holubi létají kratší tratě, protože musí ještě vyzrát. Druhým rokem už mohou létat i šest set kilometrů na jednu trat.

Přijdete během závodu o nějaké holuby? A co je noční můrou každého holubáře?
Letos byly ztráty veliké. Běžně přijdu za sezonu tak o pět holubů, letos jich bylo třicet. Nevíme, čím to je, ale určitě v tom hraje roli i počasí. Noční můrou holubářů jsou zloději a dravci, kteří se v posledních letech rozmáhají.

Jaký byl váš největší úspěch?
Vloni měl můj roční holub za rok nalétáno deset tratí, což je 2 901 kilometrů, a na celostátním mistrovství dlouhých tratích skončil na druhém místě.

Co znamená závodit totálním vdovstvím?
Na závody se posílají obě pohlaví. Znamená to, že holubi jsou od samiček celý týden odděleni. Před závodem se pustí k sobě. Návrat k domovu urychlí jejich touha po opačném pohlaví.