Žádná virózou ani chřipkou, nýbrž chutí podat pomocnou ruku tomu, kdo ji potřebuje, se ´nakazili´ v Poběžovicích. Slovo dalo slovo a maškarní karneval původně uspořádaný pro místní děti se stal obrovskou benefiční akcí. jejím výsledkem byla spousta dárků a hlavně pětimístná suma na podporu dvouletého Matyáška Klasny, který právě bojuje s těžkou nemocí. Poběžovické i další ženy se staly jeho dobrými tetami.

„Akce to byla úžasná a nejkrásnější na všem bylo, že dárci byly rodiny s dětmi, dary přinášely i svobodné maminky. Přispěl i mladý manželský pár, který rozjíždí podnikání. Dárci byli mladí, staří, bohatí i chudí, prostě nemám slov," říká Lucie Tomiová, organizátorka poběžovické sbírky pro Matyáška nazvané Poběžovice srdcem pro Matyáška.

Poběžovické mile překvapila žena z Mariánských Lázní.

„Dostalo mě to, jak jsou lidé vnímaví a soucitní. Prostřednictvím Facebooku jsem sháněla sponzora, který by daroval kufr pro Matyáškovu maminku. Potřebuje ho, neboť každý týden jezdí za svým synem na onkologii do Motola. Ozvala se právě paní z Mariánských Lázní, která sama trpí rakovinou, a kufr darovala," podotýká Tomiová s tím, že lidé darovali nejen předem avizované potravní doplňky či jednorázové pleny, ale také poukázky. Například na focení celé rodiny, nebo víkendový pobyt, dále kadeřnické služby, jedna z maminek přinesla mobilní telefon pro Matyho sestřičku," popisuje. A dodává, že avízo potřeby dotykového čelového teploměru se do tří hodin změnilo ve skutečnost.

Poběžovičtí dále vyhlásili, zda by někdo mohl pro děti Klasnovy uháčkovat čepičky. Do 10 minut měli slib dvou maminek.

„Jsem nadšená! Nikdo takový příval pomoci nečekal! Je vidět, že lidičky v Poběžovicích a okolí mají dobré srdce.Nosili dárečky a byl jich plný velký stůl. Jedna z maminek přinesla dort s mašinkou Tomáškem, již má Maty moc rád. Za týden, co sbírka probíhala, přinesli lidé ke mně domů neskutečné množství plenek, vitamínů, toaletních potřeb, hraček a sladkostí – ani si netroufnu odhadnout celkovou hodnotu.

To, co se Poběžovickým podařilo shromáždit, auto Klasnových ani nepojalo. „Jeho kufr byl sice velký, ale ne natolik, aby odvezl všechno. Každopádně ještě nekončíme, sbírka trvá až do 17. března, takže doufáme, že jsme se teprve rozjeli," říká Tomiová.

„Děkujeme všem za podporu poběžovického karnevalu, který se letos nesl v duchu více než jedinečném. Finanční příspěvky do kasičky vynesly částku 11 315 Kč určených na podporu léčby Matyáška Klasny, dvouletého bojovníka s vážnou nemocí. Částka je to jedinečná, děkujeme všem za podporu akce Poběžovickým srdcem pro Matyáška!" děkovala Tomiová.

Dětský karneval sbírka pro Matyáška v žádném případě neomezila. Děti si ho náramně užily a navíc na všechny příchozí čekalo překvapení v podobě vystoupení finalistky soutěže Česko – Slovensko má talent.

„Mám doma pejsky a Alena Smolíková, která s nimi dokáže nacvičit neuvěřitelné věci, je můj velký vzor. Toužila jsem ji osobně poznat a po domluvě s Janou Podskalskou z MKIS jsem ji pozvala do Poběžovic. Měla termín karnevalu volný a odepsala, že přijede moc ráda. Je to moc milá, hodná a skromná slečna a byla se svými čtyřnohými kamarády nádhernou ozdobou a zpestřením karnevalu," podotkla na závěr Dominika Adamcová.

Reakci maminky Matyáška si můžete přečíst ZDE