Dva miliony korun. Tak vysoká byla loňská ztráta domažlického zimního stadionu. Vzhledem k tomu, že jej provozuje spol. s r. o., může získat jen omezenou podporu z veřejných peněz. Řešením je omezení slev při pronájmu ledové plochy od začátku nové sezony v září. Kluby v reakci na zvýšení ceny  zvažují snížení počtu pronajímaných hodin.

„Z dřívějška byl do loňského hospodaření započten nerozdělený zisk ve výši 400 tisíc korun," popsal starosta Miroslav Mach. Zbylých 1,6 milionu korun ztráty musí pokrýt městský rozpočet. Aby se ztráta za letošek pohybovala pouze ve stejné výši, připravuje vedení zimního stadionu nové podmínky pro poskytování slev. Ty do současnosti získávají místní kluby, které si pravidelně a ve velké míře pronajímají ledovou plochu.

„Nastaveny budou nové podmínky, při jejichž dodržení se kluby dostanou na takovou cenu, která je plně srovnatelná se sousedními zimními stadiony v Klatovech a Tachově. Sleva by se tak mohla pohybovat okolo 12 procent," uvedl  Rostislav Hlaváč, ředitel Správy sportovních zařízení města Domažlice.
V současnosti stojí hodina pronájmu domažlické ledové plochy 2200 Kč, v Klatovech 1900 Kč. Vzhledem k právní formě (v Domažlicích stadion provozuje spol. s r.o.) musí Domažličtí odvádět z této částky 21% DPH. Tím jejich skutečný příjem z pronájmu ledu je nižší než u sousedů, kde stadion provozuje obecně prospěšná společnost.

Mezi podmínkami, které budou pro poskytnutí slevy vyžadovány, je určitý počet pronajatých hodin, dodržování provozního řádu stadionu, dobrá platební morálka a rozvrstvení objednaných hodin do celé sezony.

„Přesné znění podmínek ještě neznáme. Kromě ceny je pro nás důležitá i kvalita poskytovaných služeb a zázemí. Pokud cena půjde nahoru a nenastane zlepšení služeb, je to špatně," reagoval na záměr změn v poskytování slev David Bor z klubu AHC Devils, jednoho z účastníků Domažlické NHL, která je největším pronajímatelem ledové plochy. Uvedl, že po skončení vrcholící sezony budou kluby jednat o dalším postupu v této otázce.

„ S financováním je to stále horší a horší. Jsme amatéři, svůj koníček si platíme z rodinných rozpočtů. Hokej je jeden z nejdražších sportů. Pokud pronájem opravdu podraží, zřejmě budeme muset snížit rozsah objednaných hodin, omezit tréninky, mistrovské zápasy. Je otázka, zda se i nadále bude hrát soutěž," přemýšlí o budoucnosti David Bor.

„Pro příští rok je plánovaná ztráta 1,5 milionu korun. Do té se musí zimní stadion vejít. Město prostřednictvím grantu podporuje činnost dětských hokejistů,"  shrnul Mach.