Domažlice/„Vydržela jsem tu přes deset let. Situace s výplatou se poslední dobou zlepšila, tak to snad bude dobré,“ říká jedna z osmdesáti šiček, které věří v záchranu zkrachovalé Hodety Domažlice.
Spása by měla přijít spolu s novým majitelem, jenž musí za zadluženou textilku zaplatit dvanáct až patnáct milionů korun. „Hodeta má na záchranu. Potřebuje vyrábět více kusů, proto nyní přibíráme,“ říká konkurzní správce Bedřich Chaloupka. Ten měl původně vzhledem k dluhům podniku připravit jeho urychlený prodej. „S domažlickou zdravotní pojišťovnou, sociálkou, finančákem a pracovním úřadem jsme se nakonec dohodli na prodeji za chodu, což cenu podniku zvýší,“ dodává Chaloupka. Zavřením textilky by její hodnota po vyplacení odstupného zaměstnancům klesla na šest milionů, ale rozjezd výroby by byl poté složitý.
Hodetu už opustil její bývalý ředitel i obchodní ředitelka. O koupi podniku se zajímá pět investorů, mezi nimi i dosud výhradní zadavatel zakázek z Německa. „Ten si sem pokaždé dovezl střihy, látky, knoflíčky i nitě. Tady si pak nechal halenky za 2,55 až 4,60 eur kvalitně ušít, aby je pak se ziskem prodal,“ vysvětluje dřívější praxi Chaloupka.
Stejně jako on věří v záchranu jedné z posledních velkých českých textilek i její zaměstnanci. Pracují tu ženy vyššího věku, pro něž by se na Domažlicku hledala jiná práce jen těžko. „A to i přesto, že je v současnosti rekordní nabídka volných pracovních míst. Konec Hodety si nikdo nepřeje,“ říká Zdeněk Písařík, ředitel Úřadu práce v Domažlicích.
Protože levné asijské výrobky nejsou pro Hodetu vyrábějící kvalitní halenky konkurencí, má podnik šanci na záchranu. „Musí však stejně jako německý partner vsadit na kvalitu a přesnost zpracování. A to zdejší lidé umějí,“ věří konkurzní správce, který kvůli zvýšeným objednávkám z Německa začal s náborem lidí.