V rozpacích a se smíšenými pocity se vrátili členové Záchranné stanice živočichů DESOP Plzeň z další pravidelné jarní kontroly obsazenosti sledovaných hnízd a hnízdišť, kterou prováděli na Domažlicku, Tachovsku, Plzni–severu a Plzni–jihu.

„Na jedné straně nádherné fotografie od Bohumila Máška a kroužkování dvou mladých výrů, ale na té druhé minimální obsazenost lokalit, nejmenší, jaká byla za posledních 10 let, co pamatuji,“ uvedl Karel Makoň z DESOPu Plzeň.

Z pravidelně sledovaných jedenácti hnízdišť výrů velkých byla obsazena pouze dvě. Jedno mládě se nacházelo na hnízdě u Plzně a další dvě mláďata na stromovém hnízdě u Staňkova. Oba opeřenci ze Staňkova byli při kontrole okroužkováni.

„Nikde jinde nebyly žádné pobytové stopy, vývržky, trus a ani pohyb dospělých ptáků. Tady svou roli pravděpodobně sehrál dlouhodobý pokles a velice nízká úspěšnost při vyvádění mláďat. Těchto u nás největších sov rapidně ubývá zejména z důvodů jejich rušení při sezení na vejcích, likvidace jejich hnízdišť, změn krajiny a hodně dospělých ptáků pak hyne i pod koly automobilové a vlakové dopravy,“ poznamenal Makoň.