Pomocník v boji s rušením nočního klidu. Domažlická městská policie bude mít již zanedlouho ve svém vybavení hlukoměr. Certifikovaný přístroj strážníci využijí v místech, kde bude podezření na rušení nočního klidu.

„Během některých nocí, hlavně v létě, se pořádně nevyspíme. Je slyšet hlahol opilců, občas zvuk rozbitého skla, někdy mladí lidé močí na ulici," popsala jedna z obyvatelek Hradské ulice. Ta spolu se sousedními ulicemi Branská a Chodská patří mezi nejproblémovější lokality v Domažlicích, co se rušení nočního klidu týče. Pravidelně v ní zasahují i městští strážníci. Jeden z nejrozsáhlejších problémů museli řešit počátkem srpna, kdy během několika minut přijali sedm telefonických oznámení občanů na rušení nočního klidu. Šlo o potyčku skupiny deseti osob, kdy došlo i ke zranění hlavy jednoho z účastníků.

„Reakcí na tyto a podobné problémy je pořízení hlukoměrů. Strážník stojící před některou provozovnou musí alespoň orientačně vědět, zda dochází k rušení nočního klidu. Na základě orientačních výstupů z tohoto zařízení budeme upozorňovat jednotlivé provozovny, když budou hranici překračovat. Pokud by k tomu na stejném místě docházelo opakovaně, budeme dávat podnět domažlickému pracovišti Krajské hygienické stanici Plzeň k provedení kontroly," popisuje velitel Městské policie Domažlice Petr Kubal.

Domažličtí strážníci se k nákupu přístroje rozhodli i poté, co se dozvěděli o pozitivních zkušenostech s hlukoměry z jiných městských policií, například v Sokolově.

„Byli jsme se tam podívat a načerpat inspiraci z jejich praxe. Tam jsme právě viděli, že vozí hlukoměr v autě a využívají pro svoji práci. Rada města schválila nákup hlukoměru za 6 500 Kč," shrnul ředitel domažlické městské policie a místostarosta města Zdeněk Novák.

Připomněl, že bude také pořízena kamera před vchod na strážnici za 11 tisíc korun a také hlasové záznamové zařízení tísňové linky za 14 tisíc korun. „Jsou to investice, které zefektivní práci strážníků," uzavřel Novák.

Zákon o přestupcích stanovuje dobu nočního klidu na čas od 22 do 6 hodin.