Ještě osm měsíců potrvají stavební práce na zásadní rekonstrukci domažlického Centra sociálních služeb (CSS). V listopadu bude 133 seniorů bydlet v útulném domově, který bude kompletně zářit novotou. Z původního panelového areálu v Baldovské ulici zůstane původní jen skelet tří propojených budov a plastová okna ve dvou z nich.

„Stavební práce vyjdou na zhruba 91 miliónů korun a jsou zcela kryty z prostředků Plzeňského kraje,“ uvedl ekonom CSS Václav Ledvina. Rekonstrukce centra začala v červnu loňského roku.

V objektech budou nově zhotoveny veškeré rozvody (voda, elektrická energie, topení, odvětrávání), vnitřní omítky, podlahy i obklady.
Výrazné proměny nastanou i na pokojích klientů. Vybaveny budou elektricky polohovatelnými postelemi se speciálním roštem a matrací. Budou v nich vybudovány i větší bezbariérové koupelny s WC a sprchovým koutem.

V jednolůžkových pokojích a pokojích 1 + 1 budou malé kuchyňské linky s dřezem, dvouplotýnkovým vařičem a malou ledničkou. Dvoulůžkové pokoje nebudou mít kuchyňskou linku, ale budou vybaveny větší ledničkou.

V částech A a B (šestipodlažní panelové bytovky) budou na každém patře nově zřízeny centrální koupelny s vanou a také společné kuchyně a společenské místnosti.

„Všechny tři budovy dostanou novou střechu i fasádu a budou také zatepleny,“ popsal další chystané novinky Ledvina.
V areálu vzniknou kanceláře pro vedení domova a další členy personálu, šatny, ordinace, sklady i místnosti pro volnočasové aktivity klientů domova.
V třípodlažní budově C bude zázemí pro úsek rehabilitace i prostory pro Rodinnou poradnu Domažlice, která se sem přestěhuje z pronájmu v Branské ulici. Nově zde bude v provozu výtah, rekonstrukcí projde i prádelna a velká společenská místnost s kuchyňkou.

„V rámci celkové rekonstrukce budou přistavěna evakuační schodiště k budovám A a B, do chodby mezi budovy A a B se vejdou dva prostorné evakuační výtahy, bude vybudována i zimní zahrada, u které budou prostory prodejny a bufetu,“ doplnil ekonom centra.

Na závěr náročné stavební akce dojde k zvelebení okolí, při němž dojde k rozšíření parkoviště, výstavbě nových chodníků a parkovým úpravám .
Rekonstrukce budovy A byla dokončena koncem loňského roku, od počátku ledna do konce května stavbaři rekonstruují budovu B. Poté se přesunou do ´céčka´ . V ní by měli být se svojí činností hotovi do půlky září, následovat budou venkovní úpravy. Na konci listopadu se počítá s kolaudací celého areálu.

Pořízení vnitřního vybavení přijde na 18,2 miliónu korun. „Z této částky uhradí Centrum sociálních služeb ze svého investičního fondu zhruba 6,721 milionu korun, zbývající část bude uhrazena z prostředků Plzeňského kraje,“ vyčíslil ekonom domova.

Po rekonstrukci bude zachována celková ubytovací kapacita 133 klientů, personál zajistí nepřetržitou 24hodinovou službu.

Celková rekonstrukce seniorského domova probíhá za běžného provozu, čímž značně ovlivňuje chod zařízení. Na staveništi je hluk, v areálu se pohybuje větší množství osob.

V současné době je ubytováno v domově pouze 78 klientů, kteří jsou postupně stěhováni do té z budov, ve které zrovna neprobíhají stavební práce.
„Těším se, až budu bydlet v novém. Teď je to komplikované, ke stáru si na změny hůře zvykám,“ konstatovala jedna z obyvatelek domova, která nechtěla uvést své jméno.

Na základě vzniklých komplikací mají klienti po dobu, než bude dokončena rekonstrukce (do května), nárok na desetiprocentní slevu na ubytování. Toto opatření schválila rada Plzeňského kraje.