Desítky nových pracovních míst by se měly v příštích měsících objevit na Domažlicku. Lidé by uplatnění mohli najít v klenečské firmě vyrábějící ventilátory, v Domažlicích plánuje postavit výrobní halu rakouská firma zabývající se produkty pro oční optiky.

„Tým našich 250 zaměstnanců se rozšíří o dalších 50 až 70," konstatoval krátce před otevřením nové výrobní haly společnosti Rosenberg v Klenčí pod Čerchovem její jednatel Karel Šnour.

Nadějí pro další desítky zájemců o práci je příchod rakouské firmy ze skupiny Michaela Pachleitnera do domažlické průmyslové zóny Za Kasárny.  Původně zde svoji halu vystavěl norský koncern Hydro Aluminium, který chtěl vyrábět hliníkové nárazníky pro automobily. Od záměru však ustoupil a v zóně zůstala jeho nedostavěná hala.   Rakouská firma nyní postupuje všechny potřebné administrativní kroky k jejímu převzetí a dostavění.

„V první fázi plánujeme přesun 45 pracovních pozic ze závodu v Německu," uvedl manažer Neil Lambert. Po zavedení dalšího výrobního programu by postupně měla společnost vyrábějící brýlová skla, čočky  a obruby zaměstnat až 170 lidí.
Přesné statistiky a informace o chystaných pracovních  místech chybí domažlickému úřadu práce.

„Od začátku roku neplatí zákonná povinnost pro firmy hlásit nám volná místa. Mnohé to ale činí ze setrvačnosti i nadále," uvedl ředitel Zdeněk Písařík.
Novými místy v Klenčí a Domažlicích by se postupně mohla snížit míra nezaměstnanosti na Domažlicku, která k 31.květnu dosáhla hodnoty 7,1%.  V celém Česku přitom byla 8,2% a Domažlicko v pomyslném žebříčku regionů s nejnižší mírou obsadilo 21. pozici ze 77 bývalých okresů.