„Denně připravujeme až 1650 obědů a okolo tří set svačin," vyčíslila vedoucí Anna Randová. Kromě dětí a pracovníků z obou domažlických základních škol si na pokrmech z této jídelny pochutnávají i desítky docházejících  strávníků a obědy odtud odebírá pro své zaměstnance i několik podniků (například draženovská Agrima nebo domažlický Obzor).

Většina jídel však skončí na talířích školáků. „Nejpopulárnějšími jídly jsou na jedné straně hranolky, pizza a párek v rohlíku, na druhé straně však bodují i dlouholeté stálice – dušená mrkev s vdolky, buchtičky s vanilkovým krémem a klasický řízek," vypozorovala vedoucí jídelny.

Dodala, že větší zájem děti projevují i o klasické pokrmy české kuchyně (např. rajská omáčka). „Je to asi tím, že se v rodinách vaří teplá jídla méně než dřív, a tak se k těmto jídlům děti dostanou méně častěji, než tomu bylo dříve," vysvětluje Randová.

Její kolegyně denně na oběd připravují tři hlavní jídla. Jedno z nich odpovídá zásadám zdravé kuchyně. „Například včera jsme dělali plněné tofu se šunkou  a sýrem. Objednalo si ho 180 strávníků," poznamenala vedoucí jídelny.

Vařit v tak velkém objemu si vyžaduje perfektní organizaci a moderní vybavení. Suroviny se objednávají na měsíc dopředu, aby ve skladu byly vždy potřebné ingredience v dostatečném množství.

„Maso objednáváme v týdenním předstihu, závozy pak máme vždy den předem," popisuje Randová. Práci kolektivu 18 pracovníků usnadní i některé dílčí drobnosti. Brambory například dodavatel doveze již oloupané. Cena není o mnoho vyšší, uspoří se čas i energie a také nevznikne velká ztráta z oloupaných šlupek a výkrojů. Nepoužívají se také celá vejce, ale pouze bílky nebo melánž.

Domažlické kuchařky nevaří z předpřipravených polotovarů. „Děláme si sami i bramboráky, americké brambory, hranolky, pečeme vlastní štrúdly, buchty či koláče, obalujeme sýr na smažení," potvrzuje Randová.

Při přípravě jídelníčku se vychází  z tzv. spotřebního koše, který zohledňuje zastoupení důležitých živin v pokrmech – např. zeleninu, ryby, luštěniny apod. „Díky našim zkušenostem už máme normy zažité, a tak není problém jídelníček zkombinovat tak, aby spotřebnímu koši vyhovoval," říká vedoucí.

Pomocí pro takto velkou kuchyni je i moderní vybavení. Od roku 1996 využívají konvektomat, ve kterém se dá jednodušeji vařit, péct, dusit i připravovat knedlíky či rýži.

„Připravují se v něm i řízky, které nemusíme smažit na oleji a jsou tak zdravější," doplňuje Anna Randová. Ve velkých kotlích se tak vaří spíše jen polévky, těstoviny nebo další pokrmy, když konvektomat kapacitně nestačí na přípravu všech naplánovaných jídel.

Setkávají se kuchařky s tím, že by školáci některá jídla nejedli a nechávali by zbytky na talířích? „Zbývá uzené maso, které jsme už téměř vyřadili a nahradili ho šunkou a pak taky někdy kuřecí stehna a hovězí maso," vypozorovaly domažlické kuchařky.

Denně v domažlické školní jídelně připraví až 1650 jídel.
Pokud se ve všech třech nabízených jídlech vyskytují brambory, zpracují jich 450 kg denně. Pokud jsou jako příloha k některému jídlu těstoviny, je jich třeba připravit 90 kg. Na knedlíky se za jediný den použije 100 kg mouky. Každodenně se spotřebuje cca 105 kg masa.