V Horšovském Týně si v rámci Mezinárodního filmového festivalu Juniorfest herec převzal nejvyšší festivalové ocenění – Zlatou rafičku. Opět mu ji nepředal nikdo jiný než ředitelka festivalu Judita Soukupová společně s kastelánem zámku Janem Rosendorfským.

Rafička ale nebyla jedinou odměnou, kterou si Vetchý odnesl. Dostal totiž ještě jeden malý dar v podobě obrazu svatého Ondřeje, o jehož vznik se postarala Anna Krocová.

Komponovaný program, který k festivalu neodmyslitelně patří dovede oceněné filmové hvězdy dojmout. Pro Ondřeje Vetchého to byl prozatím emotivně nejsilnější zážitek, který na této úrovni zažil.

„Ta rafička s obrazem je na tom to nejmenší. Protože to co je daleko podstatnější, že jste sem všichni přišli, že jste tu s námi byli. Vy jste o tom všem možná i věděli víc než já, jak bude vše vypadat, že si tu nebudeme jen povídat. Já o tom neměl sebemenší potuchy. Navíc to bylo orámováno všemi lidmi, které jste pozvali. Když dostanete cenu, tak se z ní radujete ten večer. Proto to má význam, ale to, co jsem zažil tady, bude mnohonásobně přesahovat to, že jsem dostal Zlatou rafičku. Vždy mi to bude evokovat a připomínat zážitek tady. Jste neuvěřitelní, protože kdybych tušil, co mě čeká, tak bych sem snad ani nejel,“ řekl své první dojmy Ondřej Vetchý krátce po slavnostním předání ceny.

Dech mu vyrazilo i překvapení v podobě šesti jemu blízkých hostů. Každičké překvapení, každý jednotlivý příchod někoho blízkého z Ondřejova profesního i soukromého života, silně prožíval a komentoval: „Bože můj!“

Diváci i herec se tak ve středeční podvečer setkali s hercem Václavem Koptou, armádním generálem Petrem Pavlem, kaskadérem Jaroslavem Stichem, divadelní režisér, dramatik, spisovatel a spoluzakladatel pražského Činoherního klubu Ladislav Smoček, dramaturg a uměleckých šéf Vladimír Procházka a filmový publicista, dramaturg a historik Jaroslav Sedláček. A právě Sedláček zmínil hned dvě zajímavé věci. První byla, že v Horšovském Týně už jednou byl. Přijel sem na kole po pražcích. „S partičkou jsme tady byli na kole a trochu nás zradila turistická značka, tak jsme se rozhodli to vzít po kolejích. Na zámku jsem ale poprvé.“

Druhá věc byla historka, jak se s Ondrou Vetchým sblížil na přátelské rovině. „To jsem ještě dělal v redakci Cinemy a když jsme z ní odcházeli, tak jsme míjeli štos papírů. Tak řekl, že nepůjde s prázdnou a vezme to do sběru. Jenže to bylo ještě v 90. letech a nikde v okolí jsme kontejnery na papír nenašli. Půl hodiny ho hledali, až to Ondra vyřešil šarmem sobě vlastním. Zastavil první auto, které kolem jelo. Za volantem seděla mladá paní, nadšená, že vidí Ondřeje Vetchého. On se k ní sklonil a povídá ‚Dobrý den, třídíte odpad?‘ Paní nadšeně souhlasila, tak jí celou tu hromadu papírů strčil dovnitř. Slušně poděkoval a paní zavalená papíry odjela,“ vyprávěl s úsměvem.

Program pokračoval zmínkami oblíbených hlášek pohádky S čerty nejsou žerty, nezapomnělo se ani na ‚Prťku‘ ze Sněženek a machrů a v neposlední řadě se moderátor pořadu nemohl nezeptat na srovnání pohádkové armády pod vedením Petra Nárožného s naší armádou České republiky.

„Ondra s Vladimírem Dlouhým to v pohádce vystihli moc dobře a uměli i předjímat, jak bude armáda za pár let hodnocena a především pokud jde o výzbroj,“ řekl armádní generál Petr Pavel, který i s tímto postem pohádky nezatracuje a sleduje je.

„V pohádkách je spousta životních pravd. Stojí za to se na ně dívat. Osobně mám nejraději české. Nejsou tak vyumělkované. K tradici patří Popelka a Mrazík, ačkoli dnes spadá pod hlavičku nepřátelské mocnosti,“ podotkl Petr Pavel.

Celý večer měl pro Ondřeje Vetchého osobně velký význam. Jak na konci pořadu prozradil, má problém přijímat věci. „Potíže mi dělá si i rozbalit vánoční dárky, prostě to neumím.“ A právě tento den a získání milé ceny festivalu dětských filmů mu pomůže tento přístup přehodnotit. „Možná jste byli přítomni něčemu významnému, co mi to pomůže změnit. Sám to ale nevím.“

Zpestřením opět bylo pěvecké vystoupení sboru Hlásek při ZUŠ Přeštice či vystoupení dětí ze základní školy v Horšovském Týně. A malou perličkou večera byly i dvě dámy v publiku. Ti všímavější zaznamenali manželku Ondřeje Vetchého Irenu Vetchou a herečku Lucii Benešovou.