Jiří Knopp z Chodova je upoután na invalidní vozík, neboť mu zhruba před rokem musely být odňaty obě dolní končetiny. S ohledem na dnešní standardy bydlení lze konstatovat, že žije v poněkud nestandardním prostředí, v jediné místnosti. Spolu s ním obývali domek tři psi, jeden z nich mu však byl odebrán a umístěn do záchytného zařízení na Valše u Domažlic.

Stalo se tak při návštěvě pracovníků odboru životního prostředí z Domažlic.

„Českého teriéra jsme odebrali na základě několika kontrol a podnětu veterinární správy. V tomto případě jsme se rozhodli, že psa odebereme,“ uvedla k zásahu Lucie Císlerová z Odboru životního prostředí Městského úřadu v Domažlicích.

Starosta Chodova Jan Etzl pak odvezl psa na Valchu. „Při několika návštěvách pana Knoppa jsem viděl z tohoto psa jen hlavu, byl zavřený v přenosné kleci. Na základě upozornění občanů jsme museli konat, ale nebylo to jednoduché,“ říká starosta. Ostatně černý teriér byl zavřený v „kleci“ i včera při příchodu úředníků.

„Tohoto psa jsme odebrali na základě nevhodných podmínek pro chov, další dva jsme ponechali. Psi, musím říct, jsou dobře živení, pán má pro ně zásobu krmiva. Labrador má velký výběh, dostane se ven. Další pes má uvnitř také dostatek prostoru. U těchto psů jsme neviděli problém, ani z hlediska výživného,“ uvedla Deníku Císlerová.

Problém na straně spoluobčana i psů však vidí Chodovští.

„Labrador je dobře živený, protože mu tam soused dává žrát, já mu také občas něco přinesu. Jen se divím, proč má tolik psů, když se o sebe nedokáže normálně postarat,“ řekla Deníku jedna z oslovených chodovských žen.

Pan Knopp měl už v minulosti potíže kvůli zanedbané smečce psů, museli mu být odebráni. Nakonec dostal povolení chovat jednoho, avšak nedrží se ho.

„Nevím, proč neustále kupuje psy, vždyť má jen důchod. Před časem mi lidé telefonovali, že mu nějací lidé přivezli autem dalšího. Bydlím na druhém konci vsi, takže jsem hned telefonovala kolegovi ze zastupitelstva, který prodej dotyčným rozmluvil,“ říká zastupitelka Ludmila Velecká s tím, že řadu jeho někdejších psů zachránili, jeden pak utekl. Už roky se neustále v Chodově tento problém řeší. Řada lidí má za to, že způsob chovu hraničí s týráním, a je toho názoru, že způsobem života pan Knopp ubližuje hlavně sobě.

To, že by své psy týral, však pan Knopp nepřipouští.

„Psi u mě mají vše, co potřebují. Kdysi dávno jsem sice měl problém, kdy jsem měl psy a nemohl se o ně starat, protože nemocná maminka byla v nemocnici a věnoval jsem se jí. Psi na to doplatili,“ říká Knopp a nepřipouští si, že by cokoli zanedbal.

S labradorkou má velké plány. „Chtěl bych s ní udělat zkoušky a pak dělat canisterapii,“ vysvětluje Knopp a jmenuje Deníku konkrétně LDNku Domažlické nemocnice, prý je domluvený s ředitelkou zařízení a primářem LDN. Tuto informaci se však nepodařilo ověřit.

Na teriéra, který skončil v záchytném zařízení a prý má vzácnou francouzskou krev, už prý má tři zájemce. „Podle mého názoru je s mými psy vše v pořádku,“ zakončuje Knopp, přičemž naprosto pomíjí, v jakém prostředí žije.

Stejný optimismus však chybí jeho okolí. Jeho složitou životní situaci v minulosti hodlala řešit obec a bylo pro něj připraveno místo v sociálním zařízení Černovicích, kde by měl čtyřiadvaceti­hodinovou péči a lékařskou pomoc po ruce. Vzhledem k jeho zdravotnímu stavu, kdy ho denně musí navštěvovat zdravotní sestra, by ji potřeboval.

„Moc nás mrzelo, když místo v Černovicích pan Knopp odmítl. Chtěli jsme pomoci hlavně jemu, aby se mu bez nohou pohodlněji žilo, což ale odmítl. Ti psi jsou už podružná záležitost, která však vše ještě více komplikuje,“ myslí si starosta i další Chodovští.

Současné životní podmínky prý zdravotnímu stavu pana Knoppa rozhodně nesvědčí a hendikepovanému člověku nelze nijak pomoci, pokud k tomu sám nedá svolení.