„Mí prapředci pocházeli z Klenčí, Mrákova a Domažlic. Oni se procházeli po kamenné dlažbě náměstí, která je tu dosud. Můj dědeček, Matt Konop, se vrátil do vlasti svých předků v květnu 1945, aby osvobodil vaši zemi," uvedl Konopův vnuk Patrick Dewane.
„Když děda vešel do Domažlic, místní ho vítali a nesli na ramenou přes celé náměstí, protože byli dojati, že jeden z nich se podílel na osvobození tohoto kraje," řekl dále Dewane.
„Chodsko je v mé krvi, krvi mé matky i mého bratra Jima," dodal vnuk jednoho z osvoboditelů.
Pamětní deska vyobrazuje právě, jak lidé z Domažlic nesou na ramenou Matta Konopa.
O její přípravu se zasloužil Amar Ibrahim, spolumajitel zmíněného domu a sám velký příznivec regionální a vojenské historie.
Před dvěma lety se v Plzni seznámil s Konopovým vnukem Patrickem a spolu podnikli potřebné kroky k přípravě pamětní desky.
Příběh Matta Konopa:
V roce 1850 Josef Konop a Mery Hruška přesídlili do Ameriky. Jejich vnuk Matthew se jich na jejich vlast hodně vyptával a i za velkou louží se naučil česky. Během druhé světové války byl členem 2. pěší divize.
Osud tomu chtěl, že se dostal v rámci osvobozovacích operací až na domažlické náměstí, kde si na domě čp. 58 přečetl jméno Hruška – babiččino dívčí jméno.
Poptal se a zjistil, že jde opravdu o rodný dům jeho babičky. Symbolický návrat potomka původních obyvatel vyvolal nadšení u místních lidí. Historická fotografie dokonce zachytila, jak ho nesou na ramenou po náměstí.
Právě tento záběr se stal předlohou pro vizáž nové pamětní desky, která byla odhalena 5. května v rámci oslav 70. výročí osvobození Domažlic přímo na rodném domě Konopovy babičky.