Jedním z nejzajímavějších je ten o majiteli zámku Heinrichovi Coudenhove - Kalergi a jeho japonské manželce Mitsuko.

V roce 1846 zakoupili Poběžovické panství příslušníci severobrabantského hraběcího rodu Coudenhove, kteří zde setrvali až do roku 1945. Prvním majitelem panství byl František Karel, diplomat rakousko-uherského dvora, který se oženil s řeckou šlechtičnou Marií Felicitas von Kalergi.

Jeho nejstarší syn, Jindřich (Heinrich) Jan Maria Coudenhove - Kalergi, zdědil panství v roce 1878. Byl filozofem a vzdělaným rakouským diplomatem.

ako císařský vyslanec působil v různých vzdálených a exotických zemích. Od roku 1891 zastával vyslanecký post v Japonsku, kde se seznámil s dcerou zámožného obchodníka, mladou a krásnou Mitsuko Aoyama, se kterou se také roku 1892 v Tokiu oženil.

Od roku 1896 žili společně v Poběžovicích a měli spolu sedm dětí, o něž se po manželově smrti roku 1906 starala Mitsuko samaa ze kterých vynikl především doktor filosofie, politik a duchovní otec Panevropského hnutí Richard a také Hans, který na zámku soustředil i rozsáhlou sbírku orientálního umění.

Příběh japonské hraběnky v Evropě je stále živý i ve vzdáleném Japonsku, kde byl knižně zpracován a jehož obyvatele dosud láká k návštěvám poběžovického zámku.

Dodnes se zachovaly paměti Mitsuko, ve kterých vzpomíná na život v Poběžovicích i na setkání se slavnými osobnosti tehdejší doby. Zachovaly se i kresby, kterými si krátila chvíle a v nichž zachytila krásy okolí Poběžovic.