„Bývalý starosta našeho sboru Václav Šteffek se rozhodl z rodinných a pracovních důvodů skončit. A tak havlovičtí hasiči oslovili mě, zda bych nepřevzal jeho funkci. Po dlouhé úvaze a podpoře kamarádů jsem se rozhodl ji vzít," prozrazuje Josef Jírovec mezi kamarády přezdívaný ´Berty´ a pokračuje: „Nechtěl jsem, aby v naší obci hasiči nepokračovali v činnosti už kvůli našim předchůdcům, kteří zde odvedli obrovský kus práce. Navíc ve sboru působí od roku 1946 můj táta. K tomu všemu nás příští rok čekají oslavy 110 let trvání sboru."

Josef Jírovec vzpomíná na bývalé členy havlovického hasičského sboru v čele s velitelem Jiřím Pivoňkou, Václavem Šteffkem starším, Jiřím Sladkým, Václavem Stauberem a zesnulými Antonínem Královcem a Jaroslavem Pivoňkou, kteří ´hasičinou´ doslova žili. Za jejich působení postavili v obci hasičárnu a kromě zásahů v obci se podíleli také NA hašení požáru Chodského hradu v Domažlicích.

Současní havlovičtí hasiči jsou rovněž aktivní, o čemž svědčí letos uspořádaný Mezinárodní den žen a Den dětí.

„Do konce roku ještě plánujeme několik akcí, ať už ukončení prázdnin, opékání prasátka či kuželky. Co se týče chystaných oslav 110 let založení sboru, čeká nás oprava klubovny za přispění města Domažlice. V naší obci se vytvořila výborná parta, pomáhají nám i nečlenové, ať už kuželkáři, futsalisté z Peňarolu či místní občané. Zapojily se i maminky a přítelkyně, což je paráda. Všem za to patří obrovský dík, stejně jako bývalým havlovickým hasičům," neskrývá radost z činnosti Sboru dobrovolných hasičů Havlovice současný starosta s tím, že havlovičtí hasiči startovali letos rovněž na soutěži v Luženicích. Zde postavili dvě družstva, a to do 35 let a nad 35 let. Oba týmy skončily těsně pod stupni vítězů, čtvrté.

Autor článku: Karel Fait