Sto osmdesát obyvatel Havlovic si oddechne. V září definitivně skončí stavebně náročné tříleté období, v kterém dělníci v obci a jejím okolí vybudovali vodovodní řad, kompletní kanalizaci, rozsáhlá protipovodňová opatření, veřejné osvětlení, nové komunikace i autobusovou zastávku.

Stavba vodovodu a kanalizace je dlouhodobým projektem. připravovala se od roku 2002. Tehdy se nepodařilo sehnat potřebné peníze a tak tehdejší územní rozhodnutí propadlo,“ popisuje domažlický starosta Miroslav Mach.

Mezitím Havlovice protla cyklostezka od Domažlic, a tak projektanti museli původní plány předělat. Tamní domácnosti v letním období trápil nedostatek vody ve studnách, což nyní vyřešilo připojení na městský vodovod.

„V Havlovicích bylo položeno 5 kilometrů vodovodu a 5 kilometrů kanalizce. Celkové náklady se dostaly na hranici 55 milionů korun bez DPH,“ vyčíslil starosta.

Na vodovod přispěl Plzeňský kraj dotací 1,7 milionu korun, ze státního rozpočtu přišlo dalších více než 8 milionů. Výstavbu kanalizace kraj podpořil 2,2 milionu korun a stát více než deseti. Zbytek ze svého zaplatilo město Domažlice, jež má Havlovice pod svojí správou.

V obci bylo vyprojektováno rovných sto přípojek a 99 z nich bylo postaveno.

„Devadesát procent domácností je už připojeno na kanalizaci, šedesát procent na vodovod,“ popsal aktuální stav Štefan Haška z odboru správy majetku.

„Největší starosti přinášel prach a hluk. V jednom období jsem okna omývala skoro obden. Teď už je zde klidněji,“ uvedla jedna z obyvatelek Havlovic.
Nyní stavbařům zbývá do země uložit telefonní a elektrické kabely. Závěrečné dokončení povrchu komunikací by mělo být hotovo do září.
„Havlovičtí si užili své, teď už je čeká klidné období,“ dodal Mach.