Generační výměna v nejvyšším vedení sboru se tak sice odkládá, ale výrazně omlazený výbor napovídá, že o jménech jako Mleziva, Böhm či Jurčo ještě uslyšíme. „Jsem rád, že došlo k omlazení. Ideální by bylo, kdybychom mohli být dva starostové, aby po výměně, která jednou přijde, byl přechod plynulý,“ uvedl Konopík po volbě.

S poděkováním za práci, kterou hasiči pro město vykonávají, vystoupil starosta Domažlic. „Setkáváme se na mnoha akcích. Ale zatímco se ostatní baví, vy máte starost,“ řekl Mach a poté vyřkl to, nač celá ´zasedačka´ s napětím čekala. „Máme příslib dotace na nový vůz. Dva miliony je méně, než jsme čekali, ale uvidíme, kolik přispěje kraj, a auto letos bude.“ Vysvěcení nové cisternové stříkačky chtějí hasiči spojit s oslavou 140. výročí existence sboru.

Možná ještě větší radost měli přítomní z dalších slov starosty. Město zavede tzv. ´preventivní výjezdy´ a svoje hasiče bude povolávat v případě nouze samo. „Nebudeme čekat, až Zubřina kvůli ucpanému mostu něco zatopí. Povoláme vás, abyste pomohli zabránit škodám,“ prohlásil starosta před hasiči, které krajské operační středisko nepovolalo ani na požár ve firmě v Chrastavické ulici! Podle velitele Miloslava Mathausera vloni vyjeli jednou v únoru a v březnu, pak v dubnu, v červenci kvůli přívalům a víc už vyjma srpnového požáru auta u Bořic nic.

Stejný problém před lety řešili v H. Týně. I tam hasiči ztráceli motivaci kvůli málu výjezdů, a starosta města tehdy upozornil zástupce profesionálních hasičů, že voliči nesnesou, aby miliony vydané z městské kasy na novou techniku „stály v garáži“.

Po příspěvku starosty města lidé čekali na výstup ředitele HZS Domažlice Václava Petržíka. Ten vysvětlil, jak funguje program na obměnu hasičské techniky a potvrdil, že na generálním ředitelství o dotaci pro Domažlice jednali. „Věřím, že se to povede dotáhnout do konce. Nová technika sem patří, ale koordinace zásahu je na krajském operačním středisku.“

Domažlické kolegy přišli na schůzi pozdravit kromě početné uniformované delegace z Dílů i zástupci dalších sborů, poslanec Parlamentu ČR Jan Látka je seznámil s legislativními návrhy, kterými by rád zajistil víc peněz pro hasiče. Přišli také zástupci turistů, radioamatéři, ponocný a „spojka“ se sv. Floriánem, arciděkan Miroslaw Gierga. „Když si hasiči z okolí s něčím nevědí rady, zeptají se v Domažlicích,“ ocenil zástupce okresního sdružení hasičů Václav Kalčík ochotu Domažličanů svým kolegům poradit. Vyzdvihl i jejich práci s dětmi a význam požárního sportu. „Ten k nám táhne mladou generaci,“ dodal.

Za početnou delegaci z Bavorska pozdravil hostitele Franz Leitner. „Denně čtu Domažlický deník, takže vím, co se u vás děje. Chceme dál udržovat přátelské vztahy jako dosud. Jinak vám přeji hlavně hodně zdraví, protože to je nejcennější statek,“ pronesl v češtině. Odměnou mu byl nejdelší potlesk večera.

Nový výbor SDH Domažlice: V. Konopík (37 hlasů), V. Pačesný (40), M. Mathauser (34), T. Kohel (41), P. Svoboda (31), J. Jírovec (29), Z. Mleziva (41), T. Böhm (39), L. Mleziva (41), M. Jurčo (36), M. Böhm (30), M. Strejc (32).