Krátký spánek si v noci na dnešek užilo osm členů skupiny rybnických dobrovolných hasičů. Před třetí hodinou vyrazili na zhruba třísetkilometrovou cestu do Hrádku nad Nisou, jehož velká část byla o víkendu zpustošena ničivou povodní.

„Původního návrhu na poskytnutí pomoci zdejších dobrovolných hasičů se chytli i lidé z okolí,“ popsal jeden z organizátorů Jindřich Rej〜šek. Osm mužů si vzalo u svých zaměstnavatelů dovolenou a vydali se do severních Čech.

„Počítáme s tím, že v Hrádku budeme pracovat od čtvrtka do soboty,“ dodal Rejšek. Rybničtí chtěli původně spolupracovat s humanitární organizací ADRA, ale nakonec se rozhodli pro přímý kontakt s postiženým místem, aby co nejlépe dokázali vyhovět potřebám tamních obyvatel.

„K výběru Hrádku nad Nisou v Libereckém kraji nás inspirovala televizní reportáž,“ řekl Rejšek a pokračoval: „Kontaktovali jsme koordinátora z tamního městského úřadu Josefa Olšu, který popsal konkrétní požadavky jejich města.“

Hrádečtí budou rádi hlavně za materiální pomoc. Požadují kolečka, hrábě, vědra, dezinfekční přípravky i repelenty proti hmyzu, který začíná ve velkém obtěžovat už tak sužovanou oblast.

„Samozřejmě jedeme s naší hasičskou technikou, uplatní se určitě čerpadlo,“ popsal rybnický organizátor.

Velmi rychle se podařilo zajistit i finanční krytí celé pomocné výpravy. Obecní úřad rabník poskytl příspěvek 10 tisíc korun, Ekofarma Uher přidala šest tisíc.

Rekreační středisko Rybník přispělo částkou pět tisíc korun a věnovalo i potraviny. Farmář Václav Hašek uvolnil svého zaměstnance, daroval 200 litrů nafty a zapůjčil malý nakladač s podvalníkem.

Klatovská firma Fox interier poskytla valník s přívěsem a dřevěné latě. Společnost Probes kompletuje pro Rybnické dodávku ochranných pomůcek za nákupní ceny.


Rychlostí blesku se rozjela sbírka mezi obyvateli obce. „Během pár hodin se vybralo na šest tisíc korun,“ shrnul ve středu dopoledne Rejšek s tím, že výběr peněz probíhá do večera, a tudíž by konečná částka mohla být ještě o něco vyšší.

„V naší obci a jejím okolí mají lidé hluboko do kapsy. Trápí nás zde velká nezaměstnanost. I přesto se dokáží obyvatelé semknout a poskytnout pomoc, když jde jinde do tuhého,“ s radostí v hlase zkonstatoval Jindřich Rejšek.