Oslavy výročí hasiči zahájili velkolepým průvodem městem s muzikou, hasičskými vozy i historickým hasičským povozem taženým koňmi.

„Průvod byl nádherný, připojilo se k nám deset hasičských sborů včetně partnerů z Německa. Čekali jsme větší účast od představitelů města Horšovský Týn a také je mi líto, že se nedostavili zástupci Hasičského záchranného sboru, ale na druhou stranu jsem rád, že zájem projevila i veřejnost," zhodnotil  starosta horšovskotýnského sboru Petr Lahoda.

U příležitosti 140 let sboru vydali hasiči také vlastní almanach, uctili památku zesnulých hasičů na hřbitově a ocenili zasloužilé členy – Jan Lang a Josef Holar získali medaile sv. Floriána a Antonín Vlček a Václav Šantora pak medaile za mimořádné zásluhy.

Pro veřejnost byly připraveny ukázky požárních útoků mladých hasičů, prohlídky techniky a zbrojnice, výstava fotografií, ukázky činnosti hasičů či záchranářů, projížďky v hasičských vozech, chybět nemohla ani večerní zábava.

Sbor dobrovolných hasičů v Horšovském Týně byl založen 25. července roku 1872. Na svém počátku měl 58 aktivních a 84 přispívajících členů české i německé národnosti. V současné době najdeme ve sboru 43 dospělých a 22 mladých hasičů.

„Dětí a dorostu máme poměrně dost, naši vedoucí s nimi skvěle pracují a je pěkné, že už nám plynule do dospělosti dorůstají hasiči, které si vychováváme od mala," pochvaluje si Lahoda.

„Z mého pohledu věřím, že jsme významný spolek a zejména naše zásahová jednotka je určitě důležitá. Chráníme majetek i životy a za posledních pět let jsme měli kolem 180 zásahů," poznamenává Lahoda, který je nejvíce pyšný na současný kolektiv, který v horšovskotýnském sboru působí.

„Dříve nás bylo více, ale spousta lidí se moc nezapojovala. Časem se to ale vytříbilo a teď máme partu lidí, kteří jsou aktivní, ochotní, drží při sobě a umějí pořádně 'máknout'. Na ty jsem hrdý," zakončil starosta.