Sbor byl založen 8. září roku 1921, a v roce 2011 si tak hasiči oslavami připomněli jubilejní 90. výročí.

Hasiči z Čermné mezi ostatními vynikají především svojí historickou technikou. Kromě stříkačky R.A. Smekal z roku 1938 sbor vlastní také dosud funkční stříkačku vyrobenou firmou Havelka a Metz asi v roce 1876. Sbor ji zakoupil již jako starší v roce 1922.

„O ukázky naší stříkačky tažené koněm je obrovský zájem. Máme dobové obleky a vybavení a je to pro nás srdeční záležitost, takže ji děláme zadarmo. Rozhodli jsme se ale nyní, že se stříkačkou budeme jezdit na různé akce jen dvakrát nebo třikrát do roka," uvedl jednatel sboru Marek Klíma. „Žádostí je sice hodně, ale není snadné dát vždy partu deseti lidí dohromady. Zároveň bychom neradi, aby se z naší prezentace stalo něco úplně běžného. A ze všeho nejvíc samozřejmě chceme, aby nám už tak dost vytížená stříkačka ještě dlouho vydržela," dodal jednatel.

Nadšený hasič má doma pět velkých aut a tři tisíce malých

Dobrovolný hasič z Čermné Marek Klíma je skutečným nadšencem. Kromě své činnosti v SDH si také založil vlastní soukromé muzeum hasičské techniky.

Je u něj k vidění pět hasičských vozidel Žigulík, hasičská dodávka Barkas, dva Robury a Tatra 805. Kromě vozidel sbírá i hasičské uniformy, helmy, výstroj či vleky.

Skutečným sběratelským unikátem je však bezesporu Klímova sbírka modelů hasičských autíček. Má jich doma přes tři tisíce.

„Vždy, když je ukazuji nějakým dětem, tak se jim úplně rozzáří oči," říká Klíma. „Jejich prohlížením by byly schopné strávit hodiny," dodává s tím, že jeho vyprávění o těchto modelech by zabralo přibližně stejnou dobu.

Marek Klíma získal do svého hasičského muzea v Čermné i vůz Robur.