Třetí kolo 7. ročníku Chodské veterán ligy hasičů okresu Domažlice proběhlo v sobotu 23. září odpoledne na fotbalovém hřišti v Pocinovicích. Osm družstev mužů (z toho jedno z Nýrska) a dvě družstva žen neodradil ani drobný polední deštík, který naštěstí ještě před zahájením klání ustal.

Každé družstvo absolvovalo dva rozběhy s vlastní stříkačkou. Cílem bylo v co nejkratším čase nastříkat pěticentimetrovým otvorem vodu do válce, jenž po dosažení 10 litrů automaticky vypne elektronickou časomíru. Objektivita měření je zaručena, z řad diváků zazněly nicméně připomínky k výkonu stříkaček.

„Jestliže každé družstvo používá svůj stroj různého výkonu, není to jenom o šikovnosti lidí," poznamenal Vladimír Černý z Prahy, díky bydlišti rodičů však člen SDH Loučim.

I přes tento fakt měla soutěž zajímavý průběh, kdy například ženy ze Srbic by svým časem obsadily celkově 4. místo! Za domažlické hasiče se ligy zúčastňuje také poslanec Jan Látka, který soutěž podporuje i finančně. Ani tento fakt ovšem hasičům chodské metropole neodpáral poslední místo s nejhorším dosaženým časem.

Na jejich omluvu nicméně nutno dodat, že mají nejvyšší věkový průměr a soutěží pro radost, jak řekl jeden z nich: „My vyznáváme upravené olympijské heslo: není žádné umění vyhrát, ale prohrát!"

To, že má veterán liga i přes plnohodnotné soutěžení i společenský aspekt, potvrdil Pavel Fictum z Krchleb: „Myslím, že většina účastníků téhle soutěže to má jako my – s počtem přibývajících let už člověk nemůže soutěžit na klasických soutěžích a jenom přihlížet taky nechce. Takže se realizujeme tady a máme cíl pro další činnost."

A zrovna Krchlebští veteráni si pro letošek neurčili nijak malý cíl a po třech kolech aspirují na vítězství celého ročníku, i když jim na záda ´dýchají´ Pocinovičtí, od loňska dočasní majitelé putovního poháru.

Domácím je také třeba vyslovit pochvalu za vzorné uspořádání akce a jestliže liga má přízvisko chodská, bylo u občerstvení kromě grilovaných klobás k mání i koutské pivo.

Při závěrečném předávání cen si jednu z nich odnesl i nejstarší člen domažlického družstva 74letý Josef Jírovec. Ceny pro nejlepší proudaře (stříkají proudnicí na terč) převzali Dana Ottová ze Srbic a Pavel Fictum z Krchleb.

Výsledky 3. kola Chodské veterán ligy

Muži: 1. Krchleby (24.77 s), 2. Pocinovice (25.67), 3. Holýšov (29.60), 4. Pelechy (31.14), 5. Nýrsko (32.35), 6. Srbice (35.37), 7. Křenovy (34.57) a 8. Domažlice (48.95)
Ženy: 1. Srbice (31.44 a 2. Pelechy (42.63)

Autor: Zdeněk Huspek