„Myšlenka vznikla dříve. Vše jsme začali řešit na podzim roku 2018 a letos na jaře jsme si řekli, že střechu tento rok opravíme,“ řekl velitel místního sboru Vojtěch Dvořák.

Na hasičské zbrojnici byla až do pátku 26. července původní sedlová střecha. Její krajní krokve už ale byly ve špatném stavu a stará krytina byla porostlá silnou vrstvou mechu. Do oprav se proto hasiči pustili ještě dříve, než by do střechy a zbrojnice začalo zatékat.

„Uvnitř se nachází hasičská stříkačka z roku 1913. Nechtěli jsme, aby se tak starý stroj poškodil, kdyby dovnitř začalo zatékat,“ pokračoval Dvořák, který s několika dalšími dobrovolníky od pátku pracoval na odkrývání střechy a její renovaci.

S návrhem, že si hasiči udělají vše svépomocí, přišli sami. Materiál, dřevo, střešní krytinu a další jim poskytlo město Kdyně.

Za víkend na zbrojnici vyrostla nová střecha doslova před očima. Některé části trámů zůstávají původní, ty poškozené se vyměnily za nové. „Střecha byla vážně původní. Trámy byly ještě vázané dřevěnými čepy,“ podotkl velitel Dvořák. Není to ale poslední oprava, která obyvatele Podzámčí čeká. Do budoucna mají plány zvelebit kapličku na návsi vzdálenou jen několik metrů od hasičské zbrojnice. I na kapličce je střecha ve špatném stavu, potřeba je udělat i novou fasádu a v neposlední řadě se musí opravit i zvon, který po letech utichl a ztratil svůj hlas.