O tom, jak nebezpečný může být přechod studené fronty doprovázený bouřkou, silným větrem a prudkým deštěm se v neděli odpoledne přesvědčili lidé nejen Domažlicku.

„Jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů řešily 4. srpna po Plzeňském kraji 294 událostí. Nejvíce museli zasahovat v okrese Okres Rokycany, a to čtyřiašedesátkrát. Dalším regionem s velkým počtem zásahů bylo Domažlicko, kde došlo k 57 událostem, následovalo Klatovsko s 50, Tachovsko s 38, Plzeň–město se 37, okres Plzeň–sever s 25 a jižní Plzeňsko s 23 zásahy," zrekapituloval Jan Krs z Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje.

V řadě míst našeho regionu zůstala po bouřce velká spoušť, již týž den a dále ještě včera uklízely desítky lidí, přičemž odstraňování následků bude pokračovat i v nadcházejí­cích dnech.

„Přes naše operační středisko vyjížděli profesionální a dobrovolní hasiči k téměř 60 zásahům. Není to však úplné číslo, neboť nemáme ještě k dispozici všechna hlášení výjezdů dobrovolných jednotek," uvedl Deníku Jiří Beran z HZS Domažlice.

Holýšovští hasiči šli spát pozdě

„Naše jednotka zasahovala od 16.31 do 23.30 hodin. Prvním zásahem bylo odstranění stromu padlého na mostě u nás v Holýšově, a to na silnici I/26. Následovalo odstranění vyvráceného stromu na železničním přejezdu a později jsme likvidovali strom, který spadl na elektrické vedení nízkého napětí u řeky," popsal situaci na Holýšovsku Marek Engel z SDH Holýšov.

Pohroma v letním kině v Domažlicích

Tristní byla situace přímo v Domažlicích. Ve čtvrt na pět odpoledne se vlivem silného větru poroučelo k zemi několik akátů, kultivarů s nachovými květy v ulici Msgre B. Staška. Zhruba ve stejné době prudký vítr doslova zpustošil areál domažlického letního kina.

„Začali jsme tady někdy ve dvě hodiny stavět pódium se zastřešením, poté na něm spočinula i aparatura Katapultu. Přišla bouřka, déšť, padaly stromy a padlo rozhodnutí, že se koncert odloží. Veškeré kabely od aparatury jsou promočené, nebylo by bezpečné je použít, i když se teď vyčasilo," uvedli po nedělní 17. hodině Deníku pracovníci MKS, kteří pomáhali ´bedňákům´ Katapultu vše uklízet.

Při tom kvitovali, že jejich stavba pódia byla kvalitně provedená: „Neudělalo to nic s konstrukcí, ani se střechou."

U sídla domažlické ´záchranky´ odletěla plechová střecha

To naopak plechová střecha nevydržela na staré budově, která zbyla jako jediná z areálu staré nemocnice a využívá ji zdravotnická záchranná služba. Odlétla vcelku jako kus papíru.

„Nebyl jsem tu, ale kluci mi volali, co se stalo. Jeden z řidičů právě uvnitř umýval sanitku, když se ozvaly rány. Nevím přesně, zda je způsobily tyhle padající stromy před vchodem, nebo plechová střecha. Střecha se snažila odletět, ale narazila do téhle nové budovy. Poškodila oplechování u střechy, pod ním venkovní světlo a památky jsou po ní i tady na omítce a vratech garáže," ukazoval nám po 18. hodině škody garážmistr Václav Cvachouček.

Na stejné straně ulice nevydržel nápor větru starý topol, skácel se na oplocení a dále na chodník.

Vítr neušetřil ani Hanův park

V podvečer už v Hanově parku, kde odmetala spadané listí a větve z cestiček, ´cvičila´ s koštětem pracovnice Domažlických technických služeb Jindřiška Dufková.

Strom spadl u sokoliště

O kus dál, v Benešově ulici před sokolovnou, už se také ozývala motorová pila. Přes plot směrem na chodník a silnici spadl vyvrácený strom – ´dvoják´.

„Musíme to co nejrychleji uklidit, vždyť Chodské slavnosti se už blíží," řekl nám starosta Tělocvičné jednoty Sokol Domažlice Josef Váchal, zatímco pozoroval, jak si se zbytkem kmenu dokáže poradit jeho pomocník s pilou.

Co natropil vítr na sídlištích

Řádění větru bylo patrné i na sídlišti Kozinovo pole. U domu č. 540 ležela na trávníku mohutná větev, kousek vzhůru pak byly kolem budovy Mateřské školy ve Švabinského ulici, kde se právě provádí zateplování, rozlétané polystyrény. Na návětrné straně Domažlic, na okraji sídliště Palackého, mohou hovořit o štěstí majitelé dvou osobních vozů parkujících na asfaltu u plynové výměníkové stanice. Nedaleký strom řádění počasí nepřežil a padl k zemi, přičemž těsně minul zadní část prvního z vozů. Jeho koruna naštěstí nedosáhla k přední části druhého zaparkovaného auta.

Stromy s oblibou padaly na silnice

Na spojnici silnice z Domažlic na Vavřinec s další, jež vede do Stráže, padl v sousedství garáží strom a srazil až na zem zavěšený kabel elektrického vedení.

Stromy hasiči likvidovali i v sousedství cyklostezky do Havlovic a na mnoha dalších místech našeho regionu. Domažličtí dobrovolní hasiči vyjížděli krátce před 19. hodinou k zásahu do Radonic, a to v součinnosti s elektrikáři.

Lidé byli různě dlouho bez proudu

Elektřina přibližně tři hodiny nešla ve valné části Domažlic a na dalších místech regionu. Lidé se kvůli tomu nemohli dostat přes bankomaty ke svým penězům.

Bez proudu se ocitla i Domažlická nemocnice, ale zdraví pacientů nebylo ohroženo.

„Máme agregát, který zásobuje proudem například JIP, ARO a operační sály," uvedla ředitelka DONEM Alena Výrutová s tím, že u nich ve Lštění elektřina nevypadla, zato kousek dál v Mimově, kde má sestru, byli lidé bez proudu až do půl druhé v noci a u dcery v Kolovči pak do půlnoci.

Další fotografie z řádění živlů ZDE