Jako je tomu v historii každé organizace, zažil i náš sbor léta dobrá, úspěšná, ale i léta, kdy se tolik nedařilo. V každé době ale, snad jen s výjimkou let válečných, se vždy našel někdo, kdo táhl sbor dál a nedopustil tak jeho úpadek.

Poslední takové období jsme zažili ke konci milénia, kdy zájem členů o dění kolem hasičiny a tím i o sbor samotný notně upadl. Opět se ale našli tací, kteří nechtěli dopustit nic, co by mohlo vést k ukončení činnosti. V té době se, především díky podpoře těchto ´tahounů´ skládá nové, velmi mladé soutěžní družstvo. Aniž by to v prvních letech jeho činnosti bylo nějak zvlášť patrné, začala se jeho zrodem psát jedna velká a do dnešních dnů hodně úspěšná kapitola historie hasičů v Horní Kamenici.

K dnešnímu dni má toto ´mladé´ družstvo na kontě mnoho úspěchů, a to i na těch nejvyšších úrovních požárního sportu.

Trojnásobnou účast na mistrovství republiky ozdobenou jedním mistrovským a jedním vicemistrovským titulem prostě nelze opomenout. Na krajských soutěžích patříme mezi favority, na okresním a okrskovém kole již po dlouhá léta prakticky nemáme vážnou konkurenci. Družstvo se také úspěšně účastní západočeské hasičské ligy v seriálu soutěží v požárním útoku – a stejně tak i mnoha dalších soutěžích v této disciplíně, jejichž celkový počet se v současnosti pohybuje kolem čísla 317 a stále stoupá.

Sbor samotný má 48 členů, z toho 12 žen a navíc 7 členů přispívajících. Jediné, co se poslední dobou skutečně nedaří, je zajištění budoucnosti, tedy nábor nových členů, omlazení členské základny a samozřejmě i soutěžního družstva. Tento bod zůstává po léta na našich valných hromadách otevřený, jako by mládež neměla o hasičinu zájem (bohužel tento ´trend´ zná asi většina sborů). Pokud se ale něco změnilo, stejně jako v případech, kdy je potřeba pomoci, jsme s vámi – hasiči z Horní Kamenice.

Miroslav Hůla