Život každé obce se odvíjí od zájmů jejích obyvatel. V Trhanově najdete dobrovolné hasiče, včelaře, ale také sportovce.
Dobrovolní hasiči
Sbor dobrovolných hasičů funguje v Trhanově od roku 1902. „V současné době máme 48 členů, bohužel jen samé muže. Na dobu, kdy měl náš sbor družstva, která se účastnila sportovních soutěží, už můžeme jen vzpomínat,“ posteskl si starosta sboru Václav Prantl a pokračoval: „Snažili jsme se přilákat nové, mladé členy, ale bez úspěchu. Dělali jsme například nábor na základní škole v Chodově a pozvali jsme děti na Den otevřených dveří do hasičské zbrojnice. Přišlo jich asi patnáct. Na další schůzku za dva týdny už jen tři a pak nikdo. Děti dnes raději vysedávají u počítače. Co slýchávám, je to špatné i v jiných spolcích, například fotbalisté Chodova už se asi budou muset kvůli tomu spojit s Klenčím.“
Trhanovští hasiči to ale přesto nevzdávají a snaží se pro obec i její obyvatele udělat co nejvíce. „Pro obecní úřad zajišťujeme různé práce pomocí brigád, ale pořádáme i kulturně–společenské akce, jako Dětský den, Drakiádu, Velikonoční pomlázku a Mikulášskou pro děti. Je toho hodně a děláme to rádi. Moc se nám třeba povedl letošní hasičský bál, který se začátkem ledna konal v restauraci U Sv. Jána. Přijeli na něj i hasiči z Peček za Prahou, se kterými se přátelíme, a také přátelé z Německa. Všem se moc líbil a těší se už na příští ples,“ uvedl Prantl.
SDH Trhanov se ale věnuje aktivně samozřejmě také požární ochraně. „Jako jednotka JPO5 vyjíždíme k zásahu do 20 minut od nahlášení. Obec nám nedávno pořídila starší Fiat Ducato, kterým vozíme stříkačku PS12,“ prozradil Prantl a dodal, že se po dlouhých letech snaží členové sboru dát dohromady i soutěžní tým. „Trochu trénujeme, tak se uvidí. Jako dřív to ale už nejspíš nebude. V polovině 70. let jsme přitom mívali i sportovní družstva žen a dětí,“ dodal starosta sboru.
Včelaři
Sto let existence už má za sebou také další trhanovský spolek – včelaři.
„Nedávno jsme oslavili sté výročí. Včelaři fungují v Trhanově od roku 1906, což bylo ještě za Stadionů, kteří organizaci společně s dalšími vedoucími silami obce založili,“ sdělil jednatel místní organizace Českého svazu včelařů František Mičan. „Jsme třetí největší včelařská organizace na okrese, ale členstvo nám stárne a mladí moc nepřicházejí. Mívali jsme 120 členů a 1 200 včelstev, dnes máme 67 členů a 700 včelstev.“
Také v Trhanově se drasticky předvedla epidemie varroázy. „Uhynulo 40 % včelstev,“ potvrdil Mičan a pokračoval: „I to je jedním z důvodů, proč se mladým do včelařiny nechce. Investovat do toho celkem dost peněz a pak o všechno přijít třeba kvůli varroáze, to není nic příjemného. Stane se to jednou, podruhé, a pak už toho máte dost.“
Pod Trhanov spadají včelaři celkem ze třinácti obcí. „Vedle Trhanova a Chodova jsou to také Postřekov, Díly, Klenčí pod Čerchovem, Pec pod Čerchovem, Pila, Babylon, Česká Kubice, Folmava a Spálenec. Po pravdě, nebýt Chodova, kde je 16 včelařů, nemohli bychom se velikostí naší organizace vůbec chlubit. Trhanov má totiž dnes již jen pět včelařů, a přitom to bylo místo, kde tato záliba a organizace vznikla,“ poznamenal Mičan.
A jak vidí trhanovští včelaři budoucnost? „Doufáme, že se nebudeme ještě zmenšovat. Včela je pro přírodu nepostradatelná, což si zatím naštěstí ještě někdo tam nahoře na ministerstvech uvědomuje a díky tomu dostáváme od státu jako jeden z mála spolků dotace, sice jen asi 150 korun na včelstvo, ale alespoň něco. Včelaření to totiž není jen spusta a spousta práce, ale v dnešní době je to bohužel i dost ekonomicky náročná záliba,“ dodal jednatel trhanovských včelařů.