„Standa i jeho manželka patří mezi nás. Zpráva o jeho nemoci nás proto velmi zasáhla. Přiznám se, že jsem do té doby o vstupu do Českého národního registru dárců dřeně neuvažovala, ale teď jdu do toho bez diskuse. Chci pomoci, snad nás bude co nejvíc a dárce se najde,“ uvedla Šárka Altmannová, členka SDH Malesice.

Kampaň pro Standu, ale i další pacienty čekající na vhodného dárce, podporuje také městský obvod Plzeň 9-Malesice, jehož starosta sám kdysi kostní dřeň daroval. „Sám jsem v minulosti do registru vstoupil a kostní dřeň daroval, takže vím, že to není nic složitého. Když už medicína došla takhle daleko, myslím si, že by lidé měli být k sobě navzájem šlechetní a druhým touto cestou pomoci. Proto jsem přivítal a podpořil aktivitu našich hasičů, kteří se rozhodli po onemocnění Standy vstoupit do registru a pomoci tak jemu i dalším pacientům. Shodu najdeme sice jen asi u jednoho procenta ze všech zaregistrovaných, ale odměnou pro nás je naděje, kterou všem ostatním nemocným tímto dáme,“ vysvětlil starosta Malesic Aleš Tolar.

Podporu přišli ve čtvrtek do malesické hasičárny vyjádřit nejen Standovo kolegové hasiči, ale i kamarádi z mnoha míst západních Čech. „Tahle nemoc může kdykoli postihnout každého z nás. Proto jsem se rozhodl do registru vstoupit a zároveň tak podpořit Standu, kterého znám osobně. Samotný odběr není vůbec nijak omezující, takže lidé se rozhodně nemusí ničeho bát,“ řekl po zaregistrování třiatřicetiletý Josef Kantner.

V Českém národním registru dárců dřeně je dnes 100 350 dobrovolníků, v celém světě je pak zapsáno více než 38 milionů lidí. Registry jsou celosvětově propojeny a úzce spolupracují, Čech tak může darovat dřeň například Australanovi a naopak.