Byl jedním ze sedmdesátky borců, kteří absolvovali extrémně těžký závod, jehož vrcholem bylo zdolání hrany skokanského můstku K 120 ´v plné zbroji´.

„Byla to jedna z nejtěžších a zároveň nejhezčích tratí, kde jsem zatím na TFA startoval," reagoval v úvodu na otázku ohledně Harrachovského mamuta Kouřík, který je z Dílů a pracuje jako hasič-záchranář v Domažlicích.

V Harrachově byl spolu s kolegou Lukášem Perniklem, reprezentovali HZS Plzeňského kraje. Zmíněný závod byl součástí republikového poháru TFA a byl čtyřkolový.

„Začínalo to v Olomouci, pak byla Plzeň a teď Harrachov. Závody jsou vždy stejné, jen v jiném prostředí. Na prvním úseku se roztahují a balí hadice, ve druhém úseku musíme dát 80 úderů do hamerboxu, pronést závaží tunelem a odtáhnout figurínu 60 metrů. Na konci 2. úseku je třímetrová bariéra. Ve třetím úseku nás čeká sestavení dvou nastavovacích žebříků u lešení, vyběhnout nahoru, vytáhnout závaží a při seběhu z lešení zašroubovat proudnici na monitor. Čtvrtý úsek obnášel v Harrachově vyběhnout asi 330 schodů, přičemž převýšení bylo téměř 100 metrů," popisuje profesionální hasič z Dílů, který ve své kategorii A (do 35 let) skončil 11., v celkovém pořadí pak obsadil 16. příčku. Jeho kolega Pernikl si vedl také výborně (20. v kat. A, 30. celkově).

„S výsledkem jsem spokojený, neboť v Harrachově byla kompletní česká špička, asi prvních osm nejlepších bylo z reprezentace. S Lukášem jsme do Harrachova jeli s předsevzetím skončit nejhůře do 30. místa, což se podařilo. Jen škoda, že jsme nedali dohromady čtyřčlenný tým, mohli jsme zabodovat," říká Kouřík.

Co jemu osobně dělalo při uvedeném závodě největší problém? Kde si sáhl hodně na ´dno´?

Harrachovský mamut 2014

„Nejhorší pro mne byla figurína. Neměli tam klasickou umělohmotnou, na niž jsme zvyklí, ale byla vyplněna pískem, či něčím podobným. Nebyla vyvážená, těžiště bylo u nohou a nedalo se s ní manipulovat tak, jak bych chtěl. Tam jsem ztratil dost času," konstatuje Kouřík. Běh na hranu skokanského můstku podle něj tak náročný nebyl.

Závodění nemá rozhodně dost.

„O víkendu jedeme s Tondou Rendlem do Milevska na noční závod. Už jsem tam byl na letošním Milevském poháru dvakrát, na zimním a jarním kole, teď to bude noční železný hasič," upozornil na nejbližší soutěž TFA Kouřík.

Na závěr jsme zjišťovali, zda si po Harrachovu trochu odpočinul?

„Odpočinul jsem si až v neděli, kdy jsem si dal den volna. Ráno jsem šel na houby a pak jsem celý den lenošil," smál se otázce Kouřík. Během tohoto týdne ho čekají směny u HZS Domažlice a do Milevska odjíždějí s kolegou v sobotu odpoledne, neboť start je až večer.

Na fotografie a video z klání vás přesměrujeme ZDE