Hackerský útok v posledních dnech vyřadil z provozu tisíce přípojných míst k internetu v celém Česku. Dotkl se i zákazníků na Domažlicku.

„V pátek jsem zjistil, že mi doma nejde internet, technik se ke mně dostal v sobotu a asi po 40 minutách to rozchodil," popsal Jan Tumpach z Domažlic.

Horké chvíle tak zažívají zejména technici providerů, kteří zajišťují internetové připojení.

„V naší firmě tento velký hackerský útok postihl naštěstí jen okolo 100 zákazníků, kteří používali doma svoje technické zařízení a ne námi nabízené. U našich kolegů v Tachově to postihlo i část jejich přístupové sítě a to se dotklo asi 450 zákazníků. V Plzni se v rámci sdružení spolupracujících providerů na odstranění příčin této hackerské vlny podílelo během uplynulého víkendu 120 techniků. Některé firmy dopadly o mnoho hůř, popadala jim celá síť a museli ji nově softwarově postavit," shrnul následky aktuálního hackerského útoku Jaroslav Rada, jednatel domažlické firmy Česká síť.

„Hackerských pokusů zaznamenáváme několik denně. Tento však byl jiný, postihl bezdrátové zařízení jednoho výrobce. Nahrálo to nový firmware, celá síť se sesynchronizovala, tato zařízení se restartovala s novým firmwarem. Zákazníkům, kteří měli starý, přestalo zařízení fungovat," popsal Rada.

U některých providerů hackeři zasáhli nejen tato koncová zařízení u zákazníků, ale celou síť nebo její velkou část. „V naší firmě máme čtyři techniky, kteří řeší jenom servis. V minulém týdnu museli následky útoku řešit i další čtyři lidi navíc – montážní technici. Týden nám tak stály montáže. Škodu odhadujeme v rozmezí 50-100 tisíc korun.

„Tento útok byl zákeřný v tom, že se muselo zajet na místo k danému zařízení a hodiny zkoušet, než se ho podařilo znovu zprovoznit," zmiňuje dále Jaroslav Rada.

Jediný, kdo z aktuálního kybernetického útoku může mít užitek, je výrobce konkurenčních bezdrátových zařízení – jsou totiž jen dva a hackeři z provozu vyřadili jen produkty jednoho z nich. Tento útok byl naplánován tak, že stačilo infikovat jednu anténu s veřejnou adresou a z ní se pak infikovala do všech zařízení, na která se v celé síti dostalo.

Příčina podobných událostí se málokdy zjistí. „Když už se to někdy povede, tak nitky vedou k programátorům do Číny a podobně," vypozoroval Rada.

Proto se provideři snaží o maximální ochranu svých sítí.

„V naší serverovně máme správu internetu odpojenou od internetu. Vymysleli jsme řešení, aby management sítě nebyl přístupný z internetu," uvedl jednatel České sítě.