Na konci dubna přijelo 18 studentů a dva učitelé z belgického městečka Oudenaarde, aby zde strávili týden nabitý poznáváním zdejší kultury.

Hned po příjezdu bylo zřejmé, že obě země mají své odlišnosti. Zatímco u nás jsme zvyklí vítat se podáním ruky, Belgičané se třikrát políbí na tváře. Během svého pobytu strávili Belgičané několik dní ve škole. Prohlédli si budovu gymnázia, seznámili se s naším školním systémem a navštívili také několik hodin cizích jazyků.

Koncert dudácké muziky s krojovanými tanečníky i ochutnávka chodských koláčů jim představily specifika našeho regionu. V hostitelských rodinách, ale i ve školní jídelně pak měli možnost ochutnat další české speciality. Zaujalo je, že běžně jíme vnitřnosti, jako třeba játra, což v Belgii není obvyklé.

Česko-belgické kolečko.

Při celodenním výletu do Prahy zažili výluku na železnici a také si poctivě vystáli pořádnou frontu před bezpečnostní prohlídkou na Pražském hradě. Přestože byla všechna zajímavá místa přeplněná turisty, naše hlavní město se jim líbilo. V rámci exkurzí navštívili také zámek v Horšovském Týně a poté ještě vystoupali na domažlickou věž, odkud obdivovali naši členitou krajinu plnou kopců a lesů, kterou doma nemají.

Při navazování přátelství a komunikaci pomohlo účastníkům výměny i společné koulení v havlovické kuželně, průvod městem v kostýmech při majálesu.

O tom, že se jim podařilo navázat přátelství s našimi žáky, svědčí fakt, že při odjezdu se jen těžko loučili. Ne na dlouho. Ve druhé polovině září vyrazí skupina domažlických gymnazistů s učitelkami na zkušenou do Belgie a role hostitelů se vymění.

Petra Šlajsová