Jsem přesvědčená o tom, že se u nás na jedné straně šetří a na druhé zcela nesmyslně plýtvá.

Ukázkou ´škrcení´ peněz může být zrušení operačního střediska při Územním odboru HZS Plzeň v Domažlicích. Jako příklad mohu uvést včerejší výjezd hasičů se třemi vozy k spálenému pečivu v prodejně Plus.

A nebyl to jediný zásah, na který vyslalo krajské operační středisko HZS Plzeň z domažlické hasičárny vše, co má ruce a nohy.

Za dobu, co je domažlické ´operační´ zrušené, jsem se setkala s několika podobnými výjezdy, které nebyly adekvátní riziku dané události, nebo neznalostí míst došlo k špatně zvolené taktice (viz požár Rybník).

Přičítám to skutečnosti, že ´normální´ operační důstojník v Plzni v žádném případě nemůže obsáhnout podrobnější znalosti všech míst v kraji. Pokud by byl výjezd řízen z Domažlic, ´operační´ by věděl, že je k Plusu coby kamenem dohodil a vyslal by zřejmě nejprve jedno auto, až v případě potřeby by vyjížděla další.

A mám i jiný případ plýtvání. Datuje se do loňska, kdy na nádvoří bytového domu ve starých kasárnách vytekl olej z osobního auta.

I tady zasahoval nákladní vůz HZS Domažlice. Vystoupil z něho ´po zuby vyzbrojený´ hasič–profesionál, který zasypával olejovou stopu sorbentem a poté vše zametal koštětem.

Ani si netroufám odhadnout, na kolik přijdou tyto dva zmíněné výjezdy hasičů. Při prvním by pomohla šetřit peníze nás všech větší informovanost a znalost prostředí, ve druhém by podle mne postačily ruce a košťata pracovníků technických služeb.

Mám totiž velké a řadou skutečností podložené obavy, že ´ušetření´ operační důstojníci v Domažlicích nás všechny už pěkně dlouho přicházejí a ještě přijdou hodně draho.