Velká radost zavládla v uplynulých dnech na Gymnáziu J. Š. Baara v Domažlicích. Studentka 6. ročníku šestiletého gymnázia Aneta Krausová z Prapořiště totiž zvítězila v české části evropské historické soutěže nazvané EUSTORY.

„Jedná se o soutěž pro studenty středních škol, do níž je zapojeno 19 zemí. Českou soutěž pořádá Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd české republiky ve spolupráci s Asociací učitelů. Eustory podporuje Körberova nadace z Hamburku,“ vysvětlila nám pedagožka Marie Johánková z domažlického gymnázia, která byla zároveň odbornou konzultantkou Anety.

Letos se konal již čtvrtý ročník uvedené soutěže a tématem pro studenty bylo „My a oni: česko–německé stýkání a potýkání ve 20. století.“
„Do soutěže jsem poslala práci nazvanou Totální nasazení. Využila jsem osudů svých dvou prastrýců, kteří byli za II. světové války totálně nasazeni v Německu. Ve své práci jsem srovnávala jejich osudy,“ řekla nám vítězka Aneta s tím, že vycházela z autentických dopisů z války, z fotografií, dobových dokumentů a také vyprávění pamětníků.

„Naši žáci se zapojují do celé řady soutěží. Musím říci, že jsme v tomto směru hodně úspěšní. Aneta je velice skromná a nenápadná dívka, takže o účasti v soutěži ani o svém úspěchu nijak nemluvila. Řadu kolegů to překvapilo,“ uvedla na adresu studentky ředitelka Gymnázia J. Š. Baara Jana Štenglová s tím, že gymnázium se soutěže letos účastnilo poprvé a takový úspěch neočekávalo.
Na slavnostní vyhlášení deseti nejlepších studentů do Ústí nad Labemn jela Aneta Krausová se svojí odbornou konzultantkou, vyučující dějepisného semináře Marií Johánkovou.

„Přijali nás na magistrátu města. Akt vedl tamní primátor a zúčastnila se ho odborná porota, vedoucí soutěže, ředitelé pořádajících organizací. Nechyběla nai představitelka hamburgské Körberovy nadace. Slavnost byla zakončena besedami a rautem,“ popisuje Johánková.
A jaké odměny se studentce dostalo? „Aneta za své vítězství obdržela finanční a knižní odměny, kromě toho ještě roční předplatné časopisu Dejiny a současnost. Speciální cenou je pro ni účast na týdenním mezinárodním setkání evropské mládeže, které se uskuteční na poměrně neobvyklém místě – na polárním kruhu. Moc jí to přejeme a blahopřejeme,“ zakončila Johánková.