Světově známá společnost Gerresheimer, která se zabývá výrobou a zpracováním plastových dílů a výrobků pro medicínský průmysl, chce investovat 12 miliónů eur (cca 290 milionů korun) do přestavby své výrobny v Horšovském Týně.

Stavbou nové haly zdvojnásobí výrobní plochu na 10 tisíc m². Firma současně zvýší i počet zaměstnanců, a to z aktuálních 375 na 450. Spolupracovat také začala z domažlickým učilištěm, budoucí mechanici si ve školícím středisku firmy v praxi vyzkoušejí například výrobu inzulinového pera pro diabetiky.

V Horšovském Týně vznikají pomocí vstřikovacích strojů zdravotnické pomůcky, jako například injekční pera pro diabetiky nebo inhalátory pro astmatiky. Rozšířením české části firmy reaguje Gerresheimer na rostoucí význam léčby těchto chronických onemocnění. .„Horšovskotýnská pobočka pro nás hraje v tomto procesu velmi důležitou roli. Jde totiž o jedno z našich nejmodernějších zařízení na výrobu lékařských plastových výrobků pro diagnostiku i bezpečnou a pohodlnou aplikaci léků,“ uvedl Uwe Röhrhoff, generální ředitel společnosti.

„Výrobu chceme dále rozšiřovat,“ potvrdil i Helmut Schweiger, ředitel české pobočky Gerresheimer. Aby měl expandující podnik dostatek kvalifikovaných pracovníků, jde novou cestou v oblasti vzdělávání. Firma začala spolupracovat se Středním odborným učilištěm v Domažlicích a bude se tak podílet na vzdělávání budoucích strojních mechaniků. Čeští učni dostanou možnost si poprvé vyzkoušet tzv. princip duální výuky neboli model vycházející ze vzájemné spolupráce firmy a školy, který je v Německu velmi osvědčený. Učni se ve vlastním školícím středisku firmy Gerrensheimer v praxi naučí, jak pomocí vstřikovacích strojů vyrobit správně plastové zdravotnické pomůcky, například pero pro „cukrovkáře“. „Sami by si měli zkusit, že se jedná o velmi atraktivní práci,“ dodal Helmut Schweiger.

Teoretické znalosti získají učni ve škole, jedná se o studenty nově otevřeného oboru Strojní mechanik - zaměření na obsluhu lisů pro vstřikování plastů. Učební plán vyvinula škola ve spolupráci s firmou Gerresheimer. Po odborné stránce učně podporují i bavorské školy v Rehau a Hofu, které se zaměřují na vzdělávání v oborech plastových technologií. „Můžeme tak výrazně zvýšit zájem o naši školu,“ uvedla Zdeňka Buršíková, ředitelka Středního odborného učiliště v Domažlicích.

Na existenci nového vzdělávacího modelu se podílela i iniciativa podpořená Evropskou unií „My jsme Evropa“, která je jedním ze společných projektů Obchodní a průmyslové komory v Řezně a Krajské hospodářské komory Plzeňského kraje.

Autor: ce–press