Už jen něco málo přes týden mají lidé na zaplacení daně z nemovitých věcí, lhůta vyprší 1. června. U daňové pokladny Finančního úřadu v Domažlicích se proto tvoří nezvykle dlouhé fronty a lidé si stěžují na krátkou otevírací dobu. Možnost uhradit daň zde mají pouze v pondělí a ve středu od 13 do 15.30 hodin.

„Jen dvě a půl hodiny dvakrát týdně? Když ještě lidé musejí být v práci? To je opravdu hrozné, čekal jsem věčnost jako ve frontě na banány," rozčilovat se ve středu Marek Hrubeš z Domažlic.

„Když jsem tam byl já, stálo tam snad šedesát lidí, to je šílený bordel," prohlásil Zdeněk Borník.

„Tady já teda taky čekat nebudu," prohlásil další z návštěvníků při pohledu na dlouhou chodbu plnou lidí a odešel.

„Fronty jsou opravdu skutečný problém a nám to vadí snad ještě více než lidem," říká ředitel domažlického finančního úřadu Miloš Thomayer. „Zvládáme to těžko, ale bohužel s tím nemůžeme nic dělat. Máme stanovené úřední hodiny a jejich rozšíření je pro nás prostě a jednoduše kapacitně neúnosné," vysvětluje a doporučuje všem, aby zvolili jiné metody úhrady daně, pokud je to možné.

Daň z nemovitých věcí mají lidé možnost zaplatit nejen na finančním úřadě, ale také složenkou na poště či nejpohodlněji bankovním převodem. Uhrazení daně na finančním úřadě je však jediný způsob, za který se neplatí žádný poplatek.

„To je hlavní důvod, proč lidé chodí platit na úřad," říká Thomayer.

 Dodává, že lidé v důchodu jsou ochotnější delší frontu vystát a často s sebou nesou k zaplacení i více složenek posbíraných od svých sousedů a přátel.

„Negativní postřehy přicházejí spíše od mladších lidí. Ve frontě ale přitom čekají i babičky, které jdou zaplatit složenky za mladé, jež by peníze mohli bezproblémově poslat převodem," podotýká ředitel.

Ulehčit finančnímu úřadu by teoreticky mohlo i to, že od příštího roku bude možné zaplatit daň z nemovitých věcí prostřednictvím soustředěné inkasní platby obyvatelstva (SIPO).