Domažlické městské lesy, které v této oblasti hospodaří, v pondělí zveřejnily na svém facebookovém profilu krátké video.

Podle specialistky na ekologii divokých šelem Terezy Minárikové z organizace Alfa Wildlife jde o dvouletého samce, který dostal jméno Vojta. „Jeho matka má česko-německý původ, žije na bavorské straně Šumavy, nedaleko Železné Rudy. Na jaře 2019 měla tři koťata, jedním z nich byl Vojta, který se přesunul na jih Českého lesa,“ sdělila Mináriková. Ta se podílí na přeshraničním projektu, díky němuž odborníci mapují populaci rysa ostrovida. Vytvořili si jednotnou databázi, do níž od roku 2013 vkládají veškeré snímky i videa.

Zdroj: Facebook.com / Domažlické městské lesy

Podle Minárikové zůstává mládě s matkou do osmi devíti měsíců, pak ji opouští. „Když je kočka zdravá a silná, má znovu koťata, takže už ji nezbývá kapacita na to se starat o předchozí potomky. Ti odcházejí mimo její teritorium,“ vysvětlila. Šelma se začíná rozmnožovat ve dvou až třech letech. „Teď Vojtovi nastává období říje. V oblasti nemá žádnou konkurenci, je tady sám. Čekala bych, že se setká se samicí Tanjou, která v Českém lese také žije, a budou se snažit mít koťata,“ řekla.

Hodiny v koloně, další hodiny čekání na test. Někteří řidiči to vzdali

Tanja je prvním rysem, kterého zoologové v Českém lese v roce 2013 díky fotopastem zachytili. Na rozdíl od Vojty však odborníci neznají její přesný věk ani původ. „Předpokládáme, že jí bude minimálně devět let,“ uvedla Mináriková. Právě snímky a videa z fotopastí jsou klíčové a zdrojem cenných informací. „Rysi mají unikátní skvrnění, které jim zůstává od kotěte. Pokud je kvalitní fotka, můžeme je podle toho dobře kdykoliv poznat. Já jsem takhle identifikovala Vojtu, protože jsme měli k dispozici jeho snímek z Německa ještě coby kotěte,“ vysvětlila.