„Nápad opravit zdevastovaný kostel vznikl v roce 2015. Nejdříve zde byl návrh na jeho místě vybudovat nerezovou rozhlednu, což se ale nelíbilo místním lidem. Proto se rozhodlo, že se kostel opraví,“ popsal místopředseda spolku Mikuláš Ivo Dubský s tím, že v tomtéž roce založili právě spolek Mikuláš, který s rekonstrukcí pomáhá.

Město Poběžovice, kterému kostel patří, zažádalo o dotace. „Se základní dokumentací nám pomohl pan architekt Soukup z Plzně a první peníze jsme dostali v únoru 2016,“ pokračoval.

Jako první se začalo s opravou střechy presbytáře, stará se strhla a udělala se nová. V roce 2017 byla střecha hotová. Další rok se začalo se záchranou věžní báně. „Báň se udělala nová a kousek se oplechoval. V letošním roce se pak pokračovalo s oplechováváním, dělala se nová omítka a budou se opravovat okenní otvory,“ vylíčil Dubský. Tímto však opravy nekončí, v plánu je obnovit celý kostel.

„V příštím roce bychom rádi obnovili presbytář a sakristii. V plánu je udělat vše nové – omítku, podlahu i okna a klenby a celé vybavení kostela. A pokud se to v příštím roce podaří opravit, mohla by se tato část již začít provizorně využívat,“ sdělil Dubský.

Myšlenkou záchrany je totiž to, aby památka byla živá. Již teď se před kostelem nachází památník Jana ze Šitboře, u hřbitova kostela se zase nachází výstava věnovaná Janu ze Šitboře a o víkendu zde začalo sochařské sympozium, které mohou lidé každý den navštívit.

Loď kostela je také ve velmi špatném stavu a i to by se mělo v budoucnu změnit. „I zbytek kostela bychom rádi opravili. Obnova lodě by mohla začít v roce 2021,“ dodal Dubský.

Ke kostelu patří i hřbitov. „Všechny náhrobky zde byly popadané, začalo se tedy s jejich zvedáním, a jelikož se sem nedostane žádný stroj, všechny se musely zvedat ručně,“ popsal Dubský.

Na věži se nacházely sluneční hodiny. I ty by členové spolku Mikuláš rádi obnovili. Zatím však čerpají pouze ze vzpomínek pamětníků, protože žádné fotky zatím nesehnali.

V Holýšově se sraz amerických aut uskutečnil po druhé.
FOTO, VIDEO: V Holýšově obdivovali americká auta